| larya234 a întrebat:

Am mare nevoie de ajutor. Am un Orange Nura si m am asezat din greseala pe el...si acum are o amprenta mare pe ecran si nu mai merge absolut deloc, se vad tot felul de linii si ai mei nu vor sa imi ia altul si mi au spus ca nici nu merge reparat sa ceva de genul...acum intrebarea mea e: merge de fapt reparat? daca da,cat ar costa? ecranul nu e deloc spart, nici macar zgariat. Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| Bucuresti_Rutare_1994 a răspuns:

Buna Larya.
Voi incepe prin a-ti spune ca sunt 90% sanse ca telefonul tau sa aiba display-ul spart. Stiu, nu observi nici o urma pe ecran, dar nu este tot una ecranul cu display-ul.
Avand in vedere ca ai un telefon mai putin popular, e posibil ca multe service-uri GSM sa nu iti primeasca telefonul si totusi daca o fac si detin un display pentru modelul telefonului tau, acesta va costa intre 70 si 150 ron. Manopera de obicei este in jur de 25 ron. Deci trebuie sa ai pregatiti cel putin 100 ron daca te duci cu telefonul.

| larya234 explică (pentru Bucuresti_Rutare_1994):

Si daca nu mi-l primesc mai exista vreo varianta sau s a terminat?

| Bucuresti_Rutare_1994 a răspuns (pentru larya234):

Ai garantie deci trebuie sa ti-l primeasca si macar sa-ti faca o reducere.
Ma uit imediat la specificatile telefonului tau si iti spun daca ai dreptul sa le ceri explicatii producatorilor. (celor de la Orange)

| larya234 explică (pentru Bucuresti_Rutare_1994):

Iti multumesc din suflet pentru ajutor

| Bucuresti_Rutare_1994 a răspuns (pentru larya234):

Producatorul promite rezistenta ecranului specificand ca are "Corning Gorilla Glass".
Iti recomand sa faci in felul urmator:
Te duci cu telefonul si garantia la ei si le spui ce s-a intamplat.
Daca iti spune cineva ca nu intra in garantie, le zici ca tu nu ai afectat cu nimic ecranul telefonului si vrei sa fie schimbat. Este un telefon destul de prost deci nu o sa se bazeze asa mult pe calitatea lui. O sa cedeze si iti vor schimba telefonul.

| larya234 explică (pentru Bucuresti_Rutare_1994):

L am afectat cand m am asezat pe el...dar cine ar fi crezut ca se va intampla asta si ca e asa sensibil

| Bucuresti_Rutare_1994 a răspuns (pentru larya234):

Stiu, dar tu nu trebuie sa o faci pe bunul samaritean. Ii spui ca nu i-ai facut nimic si la-i gasit asa.

| larya234 explică (pentru Bucuresti_Rutare_1994):

Bine,o sa incerc sa merg zilele urmatoare, sper sa mearga si multumesc mult din nou pentru ajutor

| Bucuresti_Rutare_1994 a răspuns (pentru larya234):

Cu placere. Ma scuzi pentru greselile gramaticale dar sunt pe graba. happy sa ai o zi faina si spune-le alor tai ca vina este a telefonului nu a ta big grin poate iti vor lua unul mai bun

| larya234 explică (pentru Bucuresti_Rutare_1994):

Daca le spun ca e vina telefonului n o sa ma creada niciodatarolling on the floor))) nah, sunt parinti cand vreodata o sa recunoasca ca nu este un telefon ok si ca e vina lui

11 răspunsuri:
| OrangeHelper a răspuns:

Salut larya234,

Iti recomandam sa mergi cu telefonul la cel mai apropiat magazin Orange impreuna cu factura si certificatul de garantie pentru a fi trimis in service. Daca reparatia va fi contra cost, te vor anunta de acest lucru in prealabil. Costul reparatiei ti-l poate oferi doar cineva de la service in urma constatarii, insa pentru preturi estimative poti consulta pagina www.orange.ro/orange-service unde dai click pe "care sunt tarifele pentru reparatie".

Cu prietenie,
Orange Helper.