| anonim_4396 a întrebat:

Am sa va pun cateva intrebari legate de telefoane. Ce inseamna sa ai stabilizator la camera foto? Stabilizatorul este una si aceeasi cu autofocus? Ce parere aveti de telefoanele Samsung A5, j5 si j3. Care face pozele mai clare si care are stabilizator?

6 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Stabilizatorul de imagine poate fi de tip electronic (numit si Digital IS la Canon sau VR la Nikon...) sau optic.
Cel digital consta dintr-un program ce incearca sa presupuna/ghiceasca, ghiceasca cat de tare o sa-ti tremure tie mana in milisecundele cand apesi declansatorul (pe baza senzorului de miscare integrat), si apoi, pe baza unui principiu asemanator cu ce trebuie sa faca un lunetist pentru a corecta reculul armei, "muta si rearanjeaza" pixelii, astfel incat sa obtina o imagine cat mai corecta. Acest tip de corectie da gres de cele mai multe ori, in traducere, nu e foarte eficienta. E integrata in aparatele compacte si in unele bridge, cat si in majoritatea telefoanelor, unde nu ai loc mult pentru mecanismele de stabilizare optica, ce ridica oricum pretul aparatului/telefonului.

Stabilizarea optica, e un sistem mecanic destul de complex, si poate il cunosti deja intr-o forma asemanatoare de la unele drone.
Doar ca in cazul camerelor foto si telefoanelor, e integrat in obiectiv. E vorba despre asa numitul sistem gimbal
https://en.wikipedia.org/wiki/Gimbal
ce sustine fiecare lentila in parte, si ii ofera miscari pe 3 axe.
Initial a fost inventat de KonikaMinolta, si ofera miscare pe 2 axe (2 translatii),
apoi Pentax l-a extins pe 3 axe (2 translatii si o rotatie),
iar Olympus a revolutionat sistemul, cu miscare pe 5 axe. (3 translatii si 2 rotatii)

Alte metode bune pentru a stabiliza imaginea, sunt trepiedele si trepiedele speciale prevazute cu sistem gimbal (se misca aparatul cu totul, "atarnat" intr-un sistem gimbal)

AUTOFOCUS se refera la cu totul altceva.
Exista 4 moduri de focus:

Continuu-- imediat ce apesi declansatorul, aparatul detecteaza miscarile subiectului si focuseaza in consecinta pentru a-l pastra in focus permanent. Acest mod foloseste multa baterie. In plus, nu poate sa prezica cu acuratete directia in care un subiect haotic se va deplasa... asa ca uneori e ineficient.

Un singur cadru-- atunci cand apasam declansatorul pana la jumatate, aparatul foto focalizeaza pe subiect doar o data. Se economiseste baterie si e idela pentru subiecte statice

Auto (-focus)-- Exista un procesor care se ocupa sa schimbe intre modurile Continuu si Un singur cadru, in functie de situatie. Pe toate aparatele care au aceasta functie, e setat ca default, pentru ca e ideal sa ai aparatul pregatit de actiune. Se mentine focusul daca schimbi subiectul sau subiectul se misca.

Manual-- aici fotograful isi alege zona in care focuseaza. (Realizarea focalizarii perfecte necesita utilizarea masurarii distantelor de la obiectiv la subiect cu ajutorul unei rulete. Daca nu e posibil, trebuie sa cunoasca zona de focus critic pe care il poate obtine la o anumita valoare a diafragmei.)

Exista J5 2016 si J5 2017...
La fel in cazul celorlalte, au fost produse variante diferite cu acelasi nume in mai multi ani.
Tu la care te referi?
Oricum, niciunul nu are stabilizare optica (OIS), asta te asigur.
Iar stabilizare electronica au toate (e o presupunere, nu o certitudine, nu gasesti date exacte despre asta), insa cum spuneam, stabilizarea electronica nu e ceva "wow".

| NLS a răspuns:

Acestea sunt telefoanele care au stabilizare optica.
(mai noi de 2016, baterie mai mare de 3000, ecran mai mare de 5.2, si cu deschidere a diafragmei cel putin f/2.0 pentru poze mai "luminoase" in lumina scazuta)
Gasesti si modele mai ieftine printre ele, de exemplu Asus.
Eu am Huawei P10 Plus si pot spune ca face poze impecabile.
LG G6 e alt telefon cu pret bun, ce isi merita pe deplin banii.

https://www.gsmarena.com/......sults.php3

| gelu1970 a răspuns:

A5,J5, J3 castane.
Stabilizator, de regulă, au telefoanele mari ce nu le poți folosi cu o singură mână.

| CiocolataCuOreo a răspuns:

Sunt telefoane chiar foarte bune. Am si eu un j3 2017 si sunt foarte multumita de el la partea cum se comporta merge foarte repede si nu se blocheaza numai foarte, foarte rar. Dar asta depinde si cum intretii telefonul. Toate fac pozele clare in felul lor. Iar pe versiunea de 2017 stiu ca sunt cam toate de 13 mega pixeli.

| Jrr_Cosmin_1995 a răspuns:

Stabilizatorul te ajuta la video, creează o mișcare foarte lină chiar dacă îți tremura mana, a5 2017 face poze foarte clare, următorul j5 2017

| anonim_4396 explică (pentru Jrr_Cosmin_1995):

Pe mine m-ar interesa sa imi iau un j5 2017, pentru ca as vrea cand imi tremura mana la poze sa le fixeze bine.