| Sandu3 a întrebat:

Am un telefon Allview luat de curand caruia nu-i intra jackul complet in mufa de casti.Cred ca mai ramane cam un milimetru in afara.Se aude in amandoua castile dar nu in mod optim.Parca se aude mono si nu stereo.Din cei care aveti telefoane Allview, spuneti-mi cum e la voi.Nu conteaza ce model aveti. Jack-ul intra complet?

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sunt castile originale, ale telefonului?
Casca telefonului trebuie sa aiba mufa cu 4 (inele de) contacte: 1 pentru masa, 2 pentru cele 2 canale la casti, 1 pentru microfon.
Daca folosesti casti simple, acele au doar 3 contacte (masa si ceşe doua canale), si pot scurtcircuita contactele de telefon. In acest caz se poate auzi "mono" si se risca si arderea telefonului.

| Sandu3 explică (pentru Bula):

Telefonul nu are castile lui si folosesc casti Panasonic(doua inele)obisnuite pt.CD player MP3.Ar trebui sa mearga orice casca, nu? Jackul de 3, 5 e universal.

| octav005 a răspuns:

Incearca cu alt jack de 3, 5 si vezi daca intra complet. ai husa pe el? daca da, posibil sa nu iti dea voie husa.

asa mi s-a intamplat si mie la un s5, credeam ca e defecta mufa din tel. am niste casti cu 3 pini fara microfon. si am bagat dar nu intra compet. nu am vrut sa fortez, culmea e ca pe s3intra perfect si se auzeau. a trebuit sa cumpat un jack putin mai lung cu 0, 5 mm si sa schimb mufa de la casti, acum este totul ok

| Sandu3 explică (pentru octav005):

Am pus si niste casti Nokia cu comanda pe fir.Cum apesi comanda se aude perfect, cum ridici degetul de pe comanda se aude aiurea.Si nu pun husa pe telefoane, in general.Folosesc niste casti Panasonic obisnuite fara comanda pe fir.Cred ca mufa are ceva.

| octav005 a răspuns (pentru Sandu3):

Pai foloseste acele casti care au 3 pini si nu cele cu 4 care au si microfon. cele de la iphone se aud bine daca apesi butonul de la microfon, pui niste casti de la Samsung tot cu 4 si se aud bine fara sa apesi acel buton. cele de iphone, Sony Ericsson difera fata de cele de la Samsung, HTC, sunt legate altfel.

incearca casti normale, cu jack normal, stereo. daca nu merge nici asa poti incerca la un magazin care vand doar jack de 3, 5 pe Maica Domnului sunt 14 magazine. te duci cu tel acolo. ei un jack si vezi care intra complet. pe ala il cumperi, eu am luat unul si a mers, tot asa cel original de la casti nu intra complet.

| Sandu3 explică (pentru octav005):

Sincer n-am auzit de asa ceva.E un fel de mufa externa in care bag jackul castilor mele sau cum? Fa-ma sa inteleg.Cam ce pret are?

| octav005 a răspuns (pentru Sandu3):

Stai sa iti fac o poza sa iti trimit. eu am dat 6 roni. pai trebuie sa tai mufa si sa o lipesti la cea noua

| octav005 a răspuns (pentru Sandu3):

Uite aici una ( https://1drv.ms/i/s! Ag9vNkslZRLCiz_w2XAYBulkkxp4 )
si inca una ( https://1drv.ms/i/s! Ag9vNkslZRLCiz5vm0BSYIZYT9oJ )

| Zaygon a răspuns:

S-ar putea sa ai mizerie in el. Asa a patit un prieten cu un note 3 si dupa ce i-am scos mizeria a intrat calumea jackul.

| Sandu3 explică (pentru Zaygon):

Exclus mizerie.E luat de o luna.