| SamsungElectronics a întrebat:

Bună dimineața

Telefoane pe butoane se pot virusa dacă au internet și card de memorie și cameră foto? Dacă descarci muzică și multe altele, jocuri pentru telefoane anume pe butoane

5 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Da! Dacă nu poartă mască și nu sunt vaccinate!

| Brizbriz a răspuns:

TOATE device-urile cu storage, memorie, cpu si interschimbabilitate de date se pot virusa

insa nu tot ce zboara se mananca, sunt 2 probleme care nu neaga, dar invalideaza afirmatia de mai sus (care e ceva de gen "orice e posibil" dar... e si probabil? )

2. TREBUIE sa iei software din surse nesigure/neoficiale, chestie care e destul de putin probabil ca gasesti pentru un telefon cu un OS asa de vechi

1. TREBUIE ca cineva sa scrie virusi pentru asa ceva, deci sa aiba un interes sa infecteze asa ceva, ori, la cat de putine device-uri d'alea sunt utilizate acum... FOARTE PUTIN PROBABIL

| literallythesamebruh a răspuns:

1. Fișierele MP3 nu pot avea viruși.
2. Nici jocurile pe care le instalezi nu îți vor virusa telefonul.
3. Singurele telefoane pe butoane care pot fi cumva hack-uite/virusate sunt cele cu sistem de operare S60 (este vorba de Nokia-urile mai vechi). Însă, din moment ce nu ai menționat ce model este telefonul tău, poți sta fără griji oricum. Cele noi nu pot fi nici cum virusate.

| SamsungElectronics explică (pentru literallythesamebruh):

Nokia 201 Asha

| literallythesamebruh a răspuns (pentru SamsungElectronics):

Nu poate fi virusat, stai liniștit. Nici măcar conectarea sa la un calculator nu îl va putea afecta pentru că acești viruși sunt programați pentru un anumit tip de software. Crede-mă că am folosit astfel de telefoane ani buni, am instalat tot felul de chestii pe ele, am făcut teste și nu am reușit să instalez niciun fel de virus.