| YoungHomie a întrebat:

am o intrebare..prietenul meu a plecat in Franta. amandoi suntem pe Orange. vroiam sa va intreb urmatoarele: daca eu de exemplu am minute si mesaje in Orange + credit, pot sa il sun sa vorbesc cu el sau imi i-a din credit? stiam ca mesaje in Orange pot sa ii trimit si nu imi ia cost, ci in ia din mesajele pe care el am disponibile? (ma puteti lamuri?)
o alta intrebare este : el poate sa ma sune de pe numarul de Orange sau sa imi dea mesaje sau ceva?
eu am cautat pe google si pe site-ul de la cei de la Orange insa nu am inteles prea multe ma gandeam ca ma puteti ajuta urgent! va multumesc

Răspuns Câştigător
| LolaLollita a răspuns:

Uite cum e. Tu poti sa dai mesaje, iti va lua din mesajele de optiune, iar lui nu ii va lua nimic. Daca vrea sa iti trimita el mesaj, il va costa 0.09 euro/sms (9 centi). De sunat, daca il suni tu, tie iti va consuma normal din minutepe pe Orange, in schimb lui ii va lua din credit 0.08 euro/minut. De asemenea, daca te suna el, ii va lua 0.29 euro/minut. Aici gasesti informatii complete: http://www.orange.ro/roaming/countries/franta-ro.html

8 răspunsuri:
| OrangeHelper a răspuns:

Salut,
Atunci cand apelezi sau expediezi un mesaj scris catre un numar Orange aflat in afara tarii, vei consuma din resursele disponibile pe SIM-ul tau.
Prietenul tau te va putea contacta de pe numarul lui daca are serviciul roaming activat. Roaga-l sa verifice daca are acest serviciu activat. Uite aici cum poate verifica http://www.orange.ro/......din_src/1. Iar aici vei gasi modalitati prin care isi va putea activa serviciul roaming, in cazul in care nu este activ http://www.orange.ro/......din_src/1.
O zi buna,
Orange Helpers

| YoungHomie explică (pentru OrangeHelper):

Am inteles. are roaming-ul activat, dar atunci cand eu il contactez pe numarul lui aflat in alta tara, inseamna ca il va costa, adica ii va luat din credit? si am inteles ca el trebuie sa formeze prefixul tarii + nr adica 004 07XX-XXX-XXX pentru a ma putea suna pe mine?
si inca o intrebare daca doresc, spre exemplu, as putea sa ii trimit credit din Romania acolo? [pe cartela lui de Orange bineinteles]

| NoName000001 a răspuns:

Aveți amândoi cartelă Orange de România?
Eu nu știu cum e la Orange, dar la Cosmote, tu, de exepmlu, dacă ai mesaje sau minute, poți trimite mesaje, respectiv suna, luându-ți din mesajele și minutele disponibile. Însă atunci când îl suni, îi ia lui din credit (în jur de 9 cenți/minut la Cosmote).

| YoungHomie explică (pentru NoName000001):

Am inteles multumesc mult

| YoungHomie explică (pentru NoName000001):

Am inteles multumesc mult. da amandoi avem Orange de Romania

| NoName000001 a răspuns (pentru YoungHomie):

Cu plăcere!

| Muresan_Ovy_1993 a răspuns:

Si daca esti pe Orange sms poti trimite ca iti ia din mesaje dar daca vrei sa suni credit va ie la man 2 nu stiu sa iti zic cat dar asa stiu ca va ie la aman 2