| Mia999 a întrebat:

Am un Sony Experia si am uitat modelul de deblocare...ce trebuie sa fac sa il resetez? nu gasesc pe internet nicio rezolvare

8 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Precizează EXACT ce model de Sony Xperia ai!
Sunt o GRĂMADĂ de modele :
https://www.google.ro/......ps?/search

Apoi vedem dacă se poate face hard reset "din butoane"...

Toate cele bune!

| Divy a răspuns:

Nu știu sigur dacă Sony are asemănător dar poți încerca
Introdu modelul repetat până se blochează apoi trebuoe să aștepți o perioadă în acel timp apare opțiunea am uitat modelul și dacă apeși pe ea îți apare de email care trebuie să o introduci
Baftă!

| Mia999 explică (pentru Divy):

La xperia nu este asa, poti incerca modelul si de 100 de ori ca nu apare nimic.
si nici chestia cu tasta home si volum nu merge tocmai de asta am apelat aici

| Divy a răspuns:

Poți închide telefonul?
Dacă poți încercă să închizi și după să intri în recovry, am citit undeva că e nevoie să apeși volume up/down de mai multe ori, ce model ai?

| Mia999 explică (pentru Divy):

Nu stiu ce model este, se inchide, am incercat cu buton up down si pornire insa nu vrea...

| panther2007 a răspuns:

In principiu nu e complicat e simplu sa dai factory reset.
Cum tu nu mentionezi modelul exact iar eu nu sunt posesor de Xperia iti explic totul pas cu pas:
1. Inchide telefonul
2. Intra in modul rom recovery
Pentru a accesa rom recovery este necesara o combinatie de butoane:
Power+volum up
Power+volum up+home
De regula astea sunt combinatiile cele mai uzuale.
Mai nou unele telefoane au combinatia power+volum up+volum down
Atentie combinatiile
Power+volum down
Power+volum down+home
Te duc in download mod
3. O data intrat in rom recovery selecteaza rubrica Data factory reset
Pe urma selectezi yes delete all user data
Dupa ce se termina procesul dai Reeboot now
De stiut ca in rom recovery navighezi cu butoanele volum up/down
Selectezi comanda cu power/home/search(butonul din stanga jos al telefonului nu butonul back)
Modul de navigare depinde de la telefon la telefon in functie de imaginea rom recovery(exemplu Alleview p6 life navigheaza cu volum up/down da comanda cu butonul din stanga jos)
Acum ca ti-am explicat tot ce faci iti spun mult succes.
Ai mare grija nu selecta nimic in afara de ce ti-am spus eu!
Dupa ce telefonul tau se va reseta o sa inceapa procesul de configurare android(exact ca atunci cand l-ai pornit prima data, asa ca va trebui sa ai putina rabdare)

| Alexs_Alexs_1999 a răspuns:

Nu cred ca poti sa-l resetezi tu cumva cel mai bine te mobilizezi la un specialist pentru o resetare din software daca nu ma insel, sper ca te-am ajutat.

| Ene_Laurentiu_1997 a răspuns:

Deci poti face in felul urmator apesi pe butonul de power si cel de sonor mai incet si acolo iti intra in bot meniu si exact nu stiu cum ar fi la tine in ordine der citeste si ii dai de capat
https://www.google.ro/......https?/url