| ___Enzo a întrebat:

Bună ziua! De ce merge așa de greu telefonul? Am internet foarte bine!

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Telefonul reactioneaza greu cand:

1. procesorul e vechi si depasit pentru aplicatiile care ruleaza la momentul actual pe telefon.

2. memoria RAM e plina.
In ziua de azi, pe Android, ai nevoie de MINIM 4 GB.

3. Capacitatea de stocare a telefonului e aproape plina.

Ce spunea Salontanul cu numarul de aplicatii deschise ce ruleaza in fundal, e un adevar, insa e valabil DOAR DACA e adevarat ce am scris eu la punctele 1 si 2.

Daca procesorul e suficient de puternic si ai suficient RAM, poti avea si 100 de aplicatii in fundal, telefonul va merge lacrima.

4. Un update nereusit al sistemului de operare poate cauza si el probleme.

5. virusi (sau aplicatii de mining, care pun la treaba telefonul fara ca tu sa realizezi).

*****************************

In primul rand, pentru sfaturi concrete in legatura cu ce poti face, ar trebui sa stim modelul telefonului.

In al doilea rand, exista o solutie pentru a face telefonul sa ruleze exact ca in prima zi cand l-ai scos din cutie, insa toate datele din telefon trebuie intai salvate pe un PC/laptop, stickuri USB, DVD-uri, HDD sau SSd extern, etc

Apoi cand ai salvat tot, faci un Factory Reset, si dupa aceea, telefonul va fi exact in starea in care a iesit din cutie, fara aplicatii terte pe el, fara numere, fara aplicatii instalate, fara nimic.
Si implicit va functiona ca atunci cand a fost nou.

Bine, acest lucru nu se mai prea aplica pentru telefoanele din 2011-2015 de exemplu, care au prea putin RAM si procesoare prea slabe pentru aplicatiile din zilele noastre.

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Există mai multe motive pentru care un telefon ar putea merge încet, chiar dacă conexiunea la internet este bună. Iată câteva dintre cele mai comune motive:

Memorie insuficientă: Dacă telefonul tău are o capacitate de stocare mică și este aproape plin, acest lucru poate afecta performanța telefonului și poate duce la întârzieri și blocări.

Aplicații care rulează în fundal: Dacă ai multe aplicații deschise în fundal, acestea pot încetini telefonul. Închiderea aplicațiilor pe care nu le folosești poate ajuta la îmbunătățirea performanței telefonului.

Probleme cu sistemul de operare: Uneori, probleme cu sistemul de operare pot afecta performanța telefonului. Actualizarea la cea mai recentă versiune a sistemului de operare poate ajuta la rezolvarea acestor probleme.

Malware sau viruși: Dacă telefonul tău este infectat cu malware sau viruși, acestea pot încetini performanța telefonului. Utilizarea unui program antivirus și efectuarea scanării telefonului poate ajuta la detectarea și eliminarea acestora.

| ReddY25 a răspuns:

Potențiali viruși

| carevaescu a răspuns:

Procesor vechi, memorie aproape full sau prea multe aplicații instalate

| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns:

Ia-ti altul an poola mee

| DenisaDeny2008 a răspuns:

Probabil nu ai suficient spațiu de stocare sau este un telefon vechi