| Pichakchiu a întrebat:

Când bag telefonul (Samsung A52 S 5G) la încărcat, acasă, îmi arata ca se incarca în 22 de ore! Ce naiba! În unele dăți îmi arata ca se incarca și în 33h. Am fost cu ei la niște băieți în oraș sa vadă ce are și au făcut oarecum mișto, la ei arata ca se incarca intr-o ora și 30 minute și au zis ca, ce, ei au alt curent?!
Îl bag pe toată durata nopții la încărcat eu.
Uneori, îl bagam seara cu 10% și dimineața ma trezeam cu 30% pentru ca incarca foarte foarte greu.
Nu știu ce sa ii mai fac.
Încărcătorul și firul sunt bune. Cred. Ca altfel, dacă n-ar fi fost, n-ar fi mers nici la băieți.
Mi-a zis o colegă ca as avea curentul slab. Ori, trebuie sa umblu la vreo setare?
E bun telefonul, e și nou. Îl am doar de vreo 8 luni.
Ce sa ii fac?

4 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Mare mister cu telefoanele Samsung. Si al meu face din astea. Uneori se incarca in 2 ore, alteori in mai multe desi il bag la aceeasi sursa de curent.

| VoidEternal a răspuns:

E cablul sau încărcătorul. Daca îl bagi in alta priza decât acasă îți arată diferit? Vezi că nu toate încărcătoarele au aceleași specificații, diferă amperajul și voltajul. La telefonul tau ar trebui sa fie ok încărcătorul de 15 watti de la Samsung. Nu știu dacă l-ai primit cu telefonul sau nu.

| Pichakchiu explică (pentru VoidEternal):

Da,l-am primit cu telefonul.
Am 128GB și aveam consumați vreo 80. Am șters din telefon multe poze... aveam vreo 5000, acum mai am 200 și am ajuns sa folosesc vreo 55 GB și acum vad ca se incarca bine. În vreo ora și ceva e full bateria. Când aveam 80 % spațiu ultilizat se incarca în 48 de ore. Asa arata. Bineînțeles că eu scormoneam la el pana îmi arata măcar 6 ore. Nu puteam sa îl las 2 zile la incarcat

| CostinAlamariu a răspuns:

Verifica dacă nu e strâns praf în mufă. Când îl bagi sta bine cablul în telefon? Nu se mișcă un pic? Dacă e și mai vechi sunt șanse mari sa ai praf în mufă. Cel mai ușor se curăță cu un ac și o picătură de alcool în mufă. Vezi sa fie stins telefonul