| anonim_4396 a întrebat:

Care ar fi riscurile daca root-ez smartphone-ul? Ce s-ar putea intampla? Ofer Funda.

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Iti pierzi garantia daca o mai ai.
Poti face o modificare prin care distrugi iremediabil telefonul.
Riscuri de securitate mult mai mari, malware poate accesa totul in telefonul tau.

6 răspunsuri:
| Bogdan70001 a răspuns:

I-ai cam dat fundita tipului degeaba pentru ca ce a spus in mare este fals.Adica da garantia o pierzi, dar la un telefon HTC ma indoies ca mai ai nevoie de ea. Apoi prin root da poti da de probleme, dar strict software, probleme care se rezolva foarte usor...
Si chestia cu riscurile de securitate, un mit fals. Daca sti cat de cat engleza nu ai cum sa dai de probleme de genul.Chestia este ca daca o aplicatie are acc la root, il poate distruge telefonul, dar cand o aplicatie cere acc la root vei fi intrebat daca-i oferi acc sau nu

| BBJHHRUGs a răspuns (pentru Bogdan70001):

Scuze Bogdan, nu stiu prea mult despre root, am dat funda in graba crezand ca n-o sa mai primesc si alte raspunsuri. ideea era sa scap de reclamele enervante care para iun timpul aplicatiilor si jocurilor si toate acestea m-au dus aici la subiectul "root". data viitoare cand voi mai pune intrebari legate de root, voi astepta raspunsul tau si iti voi acorda tie funda., dar ca o recompensa ti-am evaluat raspunsunl ca fiind inteligent si folositor. bine?

| Bogdan70001 a răspuns (pentru BBJHHRUGs):

Este bine si asa, dar
Am tot vazut ca de ceva timp pui intrebari legate de root si cum se face in speranta de a scapa de reclamele din jocuri si aplicatii.Ca sa-ti dau acum un raspuns trebuie sa stii ca de acele reclame nu poti scapa decat cu Lucy PAtcher SAAAU (si aici nu sunt sigur ) CU MAGISK
MAgisk este tot la felk o metoda de root, da care pe langa faptul ca-ti ofera root iti mai pune la dispozitie si multe alte Module (features), IAR din cxate stiu unul dintre ele S-AR PUTEA sa te ajute.
Pt Magisk doar cauti pe net un tutorial, flash-uirea lui este foarte simpla si nu implica riscuri, dupa care vei instala modulul "Energized" care in teorie ar trebui sa blocheze reclamele.Practic script-ul ar trebui sa adauge niste DNS-uri care sa nu mai permita aparatia reclamelor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai bine nu

| MadnesOfJuice a răspuns:

Cum a spus si Bogdan, root-ul nu te deranjeaza cu nimic, doar cu garantia. Chiar din potriva te ajuta foarte mult. Root-ul este un fel de "full control" sa zic asa. Nu ai cum sa iti introduci malware. Nu este nici un fel de risc, doar daca de ex nu il rootezi bine si ramane blocat in bootloop.
Inca un lucru: daca ai Samsung(generatie mai noua) unele functii nu vor mai fi valabile ca si: security folder(asa cred ca ii zice) shealth(se poate face sa mearga cu o versiune mai veche)