| OdetteSs0000 a întrebat:

Ce este un rom custom? Daca imi apare mereu "Mtk Logger" acel rom custom ma poate ajuta sa scap de acea aplicatie? I-am dat telefonului resetare din fabrica si tot acolo a ramas.

Răspuns Câştigător
| ioanoanea15 a răspuns:

Da, un rom custom nu va avea preinstalate toate aplicatiile pe care le-a avut softul original. Va avea aplicatiile importante si unele in plus care in unele cazuri sunt chiar folositoare. Si ca sa intelegi ce e un rom custom, acesta este un android modificat neoficial. Adica este un android care nu este facut de google si de producator, este facut de anumiti dezvoltatori care au luat codul sursa al AOSP-ului si l-au dezvoltat dupa bunul plac. De cele mai multe ori acestea sunt mult mai rapide decat romul original.Cel mai bun rom custom este cyanogenmod. Cauta pe net cyanogenmod si o sa intelegi mai bine ce este un rom custom. Insa vrei sa instalezi un asfel de rom ai grija sa fie pentru modelul tau de telefon, pentru ca in caz ca instalezi ceva ce nu e compatibil o sa iti transformi telefonul intr-o caramida(nu la propriu, dar acest termen vine de la faptul ca nu o sa iti mai porneasca nimic pe el).

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai liniștită. Nu e keylogger, dacă asta te interesează. Telefonul acela are procesor MediaTek, iar acea aplicație e importantă pentru buna funcționare.

| jymmydragos a răspuns:

Custom ROM estu un soft de telefon customizat dupa placul celui care il creeaza avand la baza softul original al telefonului doar cu mai multe optiuni si altele.Cat despre Mtk Logger nu am idee, doar daca ai incercat sa iti instalezi un custom ROM si ti-a dat eroare.