| p3mery a întrebat:

Cum îmi pot convinge parintii ma lase sa-mi cumpăr un telefon in rate?

4 răspunsuri:
| GoldenBoy17 a răspuns:

Salut, Din prima secundă imi pare ca ai 18 ani, Doar avand minim 18 ani poti face rate, cu condiția de a avea un loc de munca, hai sa ti spun eu de ce nu e bine sa faci rate

1: daca vrei sa iei un telefon gen; 1500 lei, in rate vei platii 2200-2500 lei pe el, adica aproape dublu
2, daca nu platesti la timp, dobânda ratei creste
3, eu zic ca ar fi mai bine sa pui cate 3-4 sute de lei deoparte la fiecare luna, stiu ca e greu sa astepti, dar in 3-4-5 luni o sa iti strangi bani care o sa ti ajunga pentru un telefon cat de cat performant, si pe langa, nu vei avea nici rate si iesi mai ieftin.
Recomandarea mea este sa nu faci rate.

| qZizzziii a răspuns:

Depinde ce telefon vrei. Încerca sa iei note bune, când vin la tine in camera sa te vadă ca citesti sau iti scrii temele, vorbeștecu ei mult di povesteste-le chestii chiar daca inventezi, sa vadă ca ai încredere sa le povestesti si sa se creadă prietenii tai. Fa treaba in casa si nu veni cu răspunsuri de genul "fac mai târziu" sau "lasa-ma in pace" dupa ce faci asta explica-le ca e un telefon mult mai bun ca al tău si spune-le ca vei muncii pentru banii pe rata cu munca in casa. O sa meargă! Bafta :*

| p3mery explică (pentru qZizzziii):

Fac deja aceste lucruri.

| Teo2322 a răspuns:

! NU ITI RECOMAN! daca iei in rate, vei platii dublu sau chiar tiplu.