| DoarAlin a întrebat:

Deci, in seara asta o facusi lata. In drum spre casa mi-am scapat telefonul pe strada. M-o pus dracu sa caut cheile chiar in acel moment. Si cand am scos cheile, a iesit cumva si telefonul si a cazut fix pe ciment. Partea buna este ca nu sunt daune majore, carcasa este inca intacta, doar ca au cazut literele de pe ea, mai exact "m" si "u". Partea cea rea este ca s-a spart acel mic gemulet de la camera. Inca mai pot face poze, dar numai ies clar... abia daca mi se mai vede fata cand fac o poza. Acum intrebarea mea este, pot inlocui acel gemulet? Unde as putea sa ma duc, si cam cat ar costa, dupa parerea voastra, sau daca ati avut patit si voi la fel.
Samsung Galaxy J5.
Nu cred ca am vreo sansa sa-l repar cu garantia, pentru ca a fost oarecum vina mea.

Răspuns Câştigător
| bogdan324 a răspuns:

Din ce vad vad ca ai J5 2016. spre bucuria tabig grina,se poate schimba.
Lumea denumeste gemuletul ala ''lentila''-este gresit,geamul ala are doar rol protector,lentila este in componenta camerei propriu-zise.
Acum nu stim daca si lentila a fost afectata,insa poti incerca urmatoarea metoda:
Daca ai o surubelnita cat sa poti desface telefonul,scoate-i partea din spate si dezlipeste ramasitele din geamul ala, dupa vezi cum face pozele(ai putea alternativ sa nu-l desfaci dar ai grija sa nu strici lentila)
Daca vezi ca face pozele ca inainte, poti fie sa-l lasi asa, fie te duci la un service, fie iei un j5 deja stricat pentru piese de schimb si asa poate ii inlocuiesti si spatele.
Metode sunt, trebuie doar sa le stii.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Uiat de garantie, ca nu ti-o da nimeni, daa te duci cu el spart.
Apoi, numai gemuletul de la carema nu ti-l schimba nimeni, trebuie schimbat tot displayul.
Intra intr-un magazin de reparatii telefoane si intreaba acolo, ca stiu ei ce trebuei schimbat. Oricum se pare ca displaiul sau placuta electronica este sparta, odata ce anumite litere nu ami sunt afisate, deci, telefonul a fost afectat destul de grav.

| DoarAlin explică (pentru Violleta2022):

Pai asta am spus si eu. Cu garantia n-am ce sa mai fac in situatia de fata.
Nu cred ca trebuie schimbat display-ul doar pentru acel gemulet.
O sa ma duc maine pana la Orange, sa vad ce si cum.
Asta e singura problema, cu camera. Display-ul nu a fost afectat, apar si literele si ciferele pe display, le pot apasa, totul merge bine. Singurele litere ce au disparut sunt cele de pe spatele carcasei, cele cu logo-ul Samsung.
https://imgur.com/a/rTALZ6K

| Violleta2022 a răspuns (pentru DoarAlin):

Poti incerca, desii, ma indoiesc ca cineva va avea pe stoc doar geamul de la camera foto. In general, se schimba tot display-ul.

| bogdan324 a răspuns (pentru DoarAlin):

Din ce vad vad ca ai J5 2016. spre bucuria tabig grina,se poate schimba.
Lumea denumeste gemuletul ala ''lentila''-este gresit,geamul ala are doar rol protector,lentila este in componenta camerei propriu-zise.
Acum nu stim daca si lentila a fost afectata,insa poti incerca urmatoarea metoda:
Daca ai o surubelnita cat sa poti desface telefonul,scoate-i partea din spate si dezlipeste ramasitele din geamul ala, dupa vezi cum face pozele(ai putea alternativ sa nu-l desfaci dar ai grija sa nu strici lentila)
Daca vezi ca face pozele ca inainte, poti fie sa-l lasi asa, fie te duci la un service, fie iei un j5 deja stricat pentru piese de schimb si asa poate ii inlocuiesti si spatele.
Metode sunt, trebuie doar sa le stii.

| Lioana a răspuns:

Gemuletul de care vorbesti e lentila camerei. E normal sa nu-ti mai iasă pozele daca ai spart-o. Nu se poate schimba doar lentila. Va trebui schimbata camera cu totul. Pretul ei il găsești aici:
https://www.gsmnet.ro/......xy-j5-j500
La asta se adaugă si manopera care e aproximativ tot atat cat pretul camerei daca gasesti service-ul potrivit.