| alecx4music a întrebat:

FUNDA! Stie cineva sa imi spuna sigur, daca am root-at telefonul cu sistem de operare android (l-am cumparat de la germanos) si vreau sa il duc in garantie pentru ca face touch screen-ul figuri, adica atunci cand apas in partea de jos a ecranului, nu mai merge, sau se apasa aiurea. Deci daca l-am rutat si ma duc cu el in garantie, mi-l mai primeste?
In certificatul de garantie spune ca ii pierd garantia daca se strica din cauza softurilor, ceea ce nu este valabil in cazul meu.
Raspundeti doar daca stiti sigur...
MS!

Răspuns Câştigător
| alexs99 a răspuns:

Cat timp problema nu e de la lucrurile care le-ai facut tu pe el ti-l va primi.

6 răspunsuri:
| whattt a răspuns:

Telefonul din imaginea mea de profil TPU avea la fel probleme cu touchscreenul si mi la primit

| alecx4music explică (pentru whattt):

Il rootasei?
Pentru ca eu l-am rootat si am mutat si cateva aplicatii preinstalate, ca gtalk, android virtual keyboard, bluetooth testmode si multe altele, (aproximativ jumate din toate aplicatiile care au venit preinstalate pe telefon, care nu le foloseam si rulau in backround (consumau bateria degeaba).
Problema este urmatoarea: daca stiu ca nu il primeste in garantie rootat, pun toate aplicatiile la loc cum au fost, ii fac unroot si il trimit, da' daca il primeste asa, nu ma mai complic (pe urma trebuie sa il rootez iar)

| raducuu a răspuns:

Pai daca nu ai instalata vreodata un ROM nu are root.

| alecx4music explică (pentru raducuu):

Instalarea unui alt ROM nu are nici o treaba cu root-area telefonului.
Ca sa instalezi alt rom trebui sa ai telefonul root-at. Am zis sa raspunda doar cine stie...

| angi_4331 a răspuns:

Mai bine ai fi cautat in setari se incerci sa calibrezi tastatura telefonului.Astfel nu ai mai fi trebuit sa-l rootezi

| alecx4music explică (pentru angi_4331):

Nu are nici o treaba tastatura cu problema telefonului meu.
Am specificat clar ca este de vina touch screen-ul.
Am incercat si eu oricum cu aplicatii de calibrat touch screen-ul de pe xda developers si tot asa face. Cateodata. Exact cand vroiam sa ma duc cu el in garantie, nu mai facea, acum iar face. O sa il duc oricum inapoi la magazin.