| Alexandruuuuuuu a întrebat:

Hello TPU! Vreau sa mi achizitionez un Samsung galaxy s3 second si as vrea sa stiu la ce ar trebui sa ma uit ca sa nu mi iau teapa ...adica telu sa aiba vreo 2 ani folosire maxima piesele pe duca ceva de genu.

Răspuns Câştigător
| hp8510p a răspuns:

Mai sunt cateva verificari pe care le-am uitat! Pe baterie sa nu scrie "Sunsang" sau ceva de genul...dar cel mai sigur iei IMEI-ul telefonului, intri pe site-ul Samsung.ro,dai la suport, contacteaza-ne si alegi chat online. Vorbesti cu un reprezentant pe chat, ii dai IMEI-ul si iti zice el daca este original sau nu.

11 răspunsuri:
| hp8510p a răspuns:

Daca telefonul are aproape 2 ani descarci aplicatia eMMC Brickbug Check si verifici la "chip" sa scrie "sane". Daca scrie "insane" telefonul o sa aiba sudden death adica moare dintr-o data si nu mai ai ce sa-i faci.Problema asta o au primele serii aparute de S3.Verifici logo-ul Samsung de pe fata sa nu fie un abtibild si ultimul sfat ca sa-l verifici este sa blochezi ecranul(stingi) si te uiti pe ecranul telefonului la soare. Daca se vede albastru este bine, daca este alb nu este original

| Alexandruuuuuuu explică (pentru hp8510p):

Multumesc.

| hp8510p a răspuns (pentru Alexandruuuuuuu):

Mai sunt cateva verificari pe care le-am uitat! Pe baterie sa nu scrie "Sunsang" sau ceva de genul...dar cel mai sigur iei IMEI-ul telefonului, intri pe site-ul Samsung.ro,dai la suport, contacteaza-ne si alegi chat online. Vorbesti cu un reprezentant pe chat, ii dai IMEI-ul si iti zice el daca este original sau nu.

| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

Daca l-a folosit 2 ani si tu in cumperi o sa te mai folosesti de el maxim 1 an happy Sau il iei la vreo 400 RON.

Sunt foarte "stricacioase".Mai bine incearca sa iei unul reambalat de pe site-uri.

| Alexandruuuuuuu explică (pentru AlecsRvaSpunePa):

Sunt destul de confuz si nu stiu ce naiba sa fac straight face

| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru Alexandruuuuuuu):

Hai ca iti vand eu un telefon laughing

Glumesc.

Ti-am zis... daca il iei undeva la maxim 400RON atunci se merita...Ma gandesc, ca pana la anul` sau cand se va strica de tot o sa mai stragi si alti bani pentru unul nou happy

Sau reprofileaza-te! Ia-ti un telefon cel putin cu carcasa metalica happy Si nu Samsung.

| Alexandruuuuuuu explică (pentru AlecsRvaSpunePa):

Sa-mi iau un iphone 4? Nu stiu sunt cam enervante...sa speram ca nu e asa vechi si ca e bunicel oricum o sa -i fac probe...

| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru Alexandruuuuuuu):

Sunt de-a dreptul enervate, sa stii happy

De ce tii neaparat sa ai gen ultima generatie dar second hand?

Daca ai bugetul limitat parerea mea e ca ar fi mai bine sa iti iei un telefon de anul trecut, sau chiar de acum 2 ani, doar ca nou sau pe surse de incredere.Ce are? sad

| Alexandruuuuuuu explică (pentru AlecsRvaSpunePa):

S3 ul nu e ultima generatie...e vechi de vreo doi ani. il vreau pentru ca imi place mult de tot.dar nu vreau sa mi iau o teapa cat china de mare

| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru Alexandruuuuuuu):

Inteleg.

Grija si bafta! happy

| Alexandruuuuuuu explică (pentru AlecsRvaSpunePa):

Cred ca o sa-l duc la o consignatie ceva sa i facem verificarea

| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru Alexandruuuuuuu):

Cel mai bine! Ai vazut? Ti-ai raspuns singur la intrebare! Meriti funda happy