| MonsterManiacs a întrebat:

La Samsung kies la firmware upgrade and initialization pun telefonul in download mode asa cum trebuie dar nu pot sa dau start upgrade... o fi din cauza ca am cablu 3.0 si laptopu nu are mufa de 3.0 sau ce?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU neapărat, cablul ar trebui să fie compatibil şi cu 2.0; depinde de versiunea de Kies, depinde de unde ai descărcat-o ( poate nu e compatibilă cu modelul de telefon ), etc.

Alte funcţii merg la Kies, sau sunt şi alte le care nu funcţionează?

Eventual ( depinde de modelul de telefon ), încearcă să faci update de soft "on air" : DIRECT din meniul telefonului.

Dacă nu ai opţiunea asta, sau nu găseşte soft disponibil, atunci descarcă ultima versiune de Kies de la linkul OFICIAL :
http://www.samsung.com/ro/support/usefulsoftware/KIES/JSP

Apoi, după instalare dă la "autoupdate kies" pentru ca să instaleze ultima versiune şi apoi încearcă să faci update de soft.

Conectezi cablul USB la telefon apoi la laptop, Windows-ul ar TREBUI să instaleze automat driverele, apoi intri în "Computerul meu" şi acolo ar trebui să apară telefonul sub formă de dispozitiv extern detaşabil.

Dacă îl găseşti în "My Computer" şi/sau dacă îl detectează Kies atunci este ok.

Dacă Kies NU găseşte update la soft, atunci încearcă să instalezi o versiune veche de Kies ( uneori versiunile mai noi NU sunt compatibile cu modelul de telefon )...

Eventual, poţi încerca şi cu un cablu usb 2.0, dar nu cred să fie de acolo problema.

Toate cele bune.

| MonsterManiacs explică (pentru bursuc001):

Am un Samsung galaxy y GT-S5363 si cred ca a picat softu oricum ramane blocat cand imi arata modelul. Pot doar sa intru in download mod cred ( volume down home power ) si cand ajung la kies la prepare firmware update imi apare ceva de genu notice si sunt multe patratele. Daca dau X sau Ok se opreste instalarea firmware

| bursuc001 a răspuns (pentru MonsterManiacs):

Atunci NU cred că vei reuşi cu metoda asta.

Ai încercat să-i faci "hard reset"/factory reset ( revenire la setări de fabrică ), aşa cum EXPLICAM la răspunsul de la linkul
http://www.tpu.ro/......-gt-s5363/

| MonsterManiacs explică (pentru bursuc001):

Nu pot sa intru in recovery mod ca sa fac hard reset...

| MonsterManiacs explică (pentru bursuc001):

Degeaba ma duc maine la service si termin toata povestea ori ma duc undeva la oricare daca e sub 30 lei costul daca nu il trimit la baia mare unde e service (inca e in garantie) si platesc 30 lei transportul

| bursuc001 a răspuns (pentru MonsterManiacs):

Dacă nu poţi intra cu combinaţia de butoane, atunci NU mai ai ce face decât să-l duci în Service.

Toate cele bune.