| Tarzhan a întrebat:

Mi.am luat un xiaomi redmi 6a nou. trebuie sa il las la incarcat 12 ore sau ceva ca sa fie bateria sănătoasă ca stiu ca așa se facea mai demult

4 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu se mai practica asta, sunt alte tipuri de baterii acum, nu e bine sa-l lasi in priza cand are deja 100%. Ca sa fie bateria sanatoasa, sa nu il bagi la incarcat decat atunci cand ajunge pe la 20-15% si sa nu stai pe el cand se incarca. Inchide netul, aplicatiile etc. Eu am xiaomi redmi 6 de ceva timp si fac asta, nu am probleme cu bateria, ma tine si o zi jumate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa-l lasi la incarcat dupa ce ajunge la 100%.

| LenoreVoldaren a răspuns:

Nu necesită formatare. Telefonul tău are baterie Li-ion. Bateriile noi Li-ion nu mai au nevoie de formatare precum aveau nevoie cele vechi, de la telefoanele vechi. În plus, ți-aș sugera să respecți sfatul meu ce l-am dat la o întrebare anterioară pentru ca durata de viață a bateriei să fie cât mai mare. Îi voi da copy-paste aici: "Păi nu îl lăsa să se descarce sub 20% căci bateria suferă mult când nu mai are curent în ea și încarc-o până pe la 85-90-100%. În timp ce se încarcă nu îl folosi, lasă-l să se încarce liniștit și fără să-l soliciți între timp. Încarcă-l de la început până la sfârșit, fără întreruperi. Din nou, nu e bine să-l lași să-i moară bateria. Asta în timp va tot dăuna. Aș zice să nu-l lași la încărcat peste noapte, deși asta e discutabilă și am auzit că nu dăunează.
Cam atât ar fi. Știu că e greu să le respecți pe toate dar încearcă cu putință pentru o durată mai lungă." Te vor ajuta aceste sfaturi.

| Dom1 a răspuns:

Nu, nu, vin deja formatate acum!