| LexTerOp a întrebat:

Salut, de curand am cumparat un Xiaomi redmi 5, mai exact ieri. L-am descarcat complet, si acum sa il bag la incarcat, dar nu stiu cat sa il tin. Unii spun 12 ore altii pana cand se face 100% bateria. Cum sa procedez? Dau funda celui ce ma ajuta.

Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

Bateriile Li-Ion ca si cele Li-Polymer nu au efecul de "memorie" care este prezent la cele din nichel, deci nu este nevoie de lasarea telefonului la incarcat pe o duarata extinsa de timp, plus ca telefoanele noi opresc automat incarcarea atunci cand bateria s-a incarcat.
Insa bateriile Li-Ion, respectiv Li-Po au si cateva trucuri pentru o mai buna eficineta (eficienta bateriei scade cu 0, 1% pe luna, schimbarea ei fiind necesara la 12-24 luni).
Pentru inceput, faci 3 cicluri "complete" (sau partiale) de incarcare (pana la 100%), lasand telefonul sa se descarce pana la 15-10%, acest proces trebuind repetat odata la 1-3 luni, pentru o "revigorare" a celulelor bateriei.
Descarcarea completa poate degrada mai mult bateria(celulele) si nu este recomanadata repetarea constanta.
Bateria se descarca pana la 10-20% pentru a evita posibilele degradari cauzate de descarcarile complete, chiar si la nivelul de 1-5% avand foarte putin de suferit.
Dupa aceste 3 cicluri, vei incarca bateria doar pana la 90-95% si nimic mai mult, asta doar daca chiar ai nevoie pentru o plecare.
Mentionez si ca bateria nu va avea de suferit daca incarcarea este intrerupta, procesul de incarcare putand fi reluat oricand.
Si sa ai mereu grija la temperatura bateriei, daca atinge 50°C incarcarea o va degrada foarte mult.
Poti gasi aici si alte informatii: https://www.epasystems.ro/incarcarea-acumulatorilor/
Insa cu toate cele de sus, studiile au aratat ca o incarcare a bateriei pana la 50% are ca efect scaderea numai a 0, 05-0, 1 a ciclurilor de incarcare, unde o incarcare la 90% reprezinta 0, 8-0, 9 si 100% 1(un ciclu complet; unde o baterie normala suporta intre 500 si 1000(nu toate, cele de calitate foarte buna; cam 800 in general) cicluri complete de incarcare)
Eu as recomanda incarcarea intre 50-80% pentru a nu afecta atat de mult numarul de cicluri de incarcare pe care bateria ta le suporta si pentru a extinde durata de viata a conectorilor USB.

22 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dă fundă producătorului care face ca la 100% bateria, telefonul să zică charging complete (sau ceva de genul ăsta) și să nu mai livreze acumulatorului curent

| LexTerOp explică (pentru sierra1):

laughing

| LexTerOp explică (pentru sierra1):

N-am butonul de funda...

| sierra1 a răspuns (pentru LexTerOp):

Tu să fii sănătos!

| gelu1970 a răspuns:

Daca vrei sa ii dai o viață mai lungă bateriei, pui telefonul la incărcat pe la 20% și il incarci până la 92% aprox.
Daca respecți ciclurile descarcare totala-incarcare totala o sa ii scurtezi viața.
Baftă.

| Bogdan70001 a răspuns:

Chestia cu 12 ore este un **** complet eu am un Redmi 4X si de cand l-am luat il incarc normal ca pe un telefon de 4-5 ani big grin Adica *** cand se apropie sa se descarce complet il incarc pana la 100% si tot asa
Daca tot vrei sa-ti tina bateria mai mult poti sa incerci o calibrare a bateriei, dar daca zici ca este nou nu stiu cu ce te=ar ajuta

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Pana la 100%. Nu este recomandat sa continui sa il ti la incarcat dupa 100%. De asemenea, incearca sa nu il butonezi cat se incarca, nici asta nu e bine pentru baterie. De aia fac astia cablurile scurte happy

| LexTerOp explică (pentru Bratu_Andrew_2000):

Mersi, apreciez raspunsul.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns (pentru LexTerOp):

N-ai pentru ce happy

Răspuns utilizator avertizat
| AllyAlexandra20 a răspuns:

Eu am de 7 luni un Xiaomi Redmi 4X și mi-au spus mulți că la prima încărcare trebuie ținut 12 ore, că dacă nu faci asta, nu va dura bateria mult, etc, dar nu e tocmai adevărat. Eu l-am încarcat până la 100% și tot 2 zile mă tine bateria =) (dacă nu-l folosesc incontinuu, în cazul ăsta mă ține doar o zi). Așa că încarcă-l doar până se face 100%, n-o să ai probleme =)

| LexTerOp explică (pentru AllyAlexandra20):

Cum se prezinta telefonul? E bunicel? A meritat sa cumpar de la Xiaomi?

| AllyAlexandra20 a răspuns (pentru LexTerOp):

Da, chiar merită. Telefonul merge super ok, nu mi-a făcut niciodată lag. Sunt foarte mulțumită de el. Când l-am primit îmi era teama că nu va merge bine, fiindcă nu mai auzisem de Xiaomi până acum, iar prețul la care l-am luat a fost destul de mic, dar am fost surprinsă într-un mod plăcut când am văzut cum se prezintă rolling on the floor

| AllyAlexandra20 a răspuns (pentru AllyAlexandra20):

...emoticonul nu se prea potrivește cu mesajul, dar asta e laughing

| kiatres56 a răspuns:

Mie mii s-a spus ca 24 de ore, pentru ati invata bateria

| LexTerOp explică:

Si cui sa-i dau eu acum funda? rolling on the floor

| AllyAlexandra20 a răspuns (pentru LexTerOp):

Tu decizi. Altfel o dă TPU auotmat și scapi de-o grijă laughing

| LPCTSTR a răspuns (pentru AllyAlexandra20):

Functia prin care TPU da funda automat se bazeaza pe numarul de voturi pozitive ("folositor", respectiv "inteligent")(si alte criterii speciale) pe care fiecare raspuns al acestei intrebari le detine.
Desigur, daca in termen de 2 zile nu s-a oferit funda celui mai convenabil raspuns, proprietarului intrebarii i se treimite un e-mail si o notificare in sectiunea "Notificari" in care este informat ca poate alege intre a da funda sau a dezactiva acordarea automata a fundei pentru intrebarea respectiva.

| AllyAlexandra20 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Da, știu asta. Mersi de informații, totuși happy

| cosmin_6011 a răspuns:

Il ti cat vrei, bateriile sunt direct formatate nu mai trebuie facut asa.