| VSC10 a întrebat:

Pot să folosesc un incarcator Samsung fast charge la un telefon Samsung, dar care nu suporta fast charge? Sunt compatibile și le pot folosi fara nici o problemă cu bateria?

5 răspunsuri:
| ziftode a răspuns:

Da, fast charge e o chestie care se detecteaza, daca nu o detecteaza, incarcatorul nu o activeaza

| Rd79 a răspuns:

Da, in principiu orice incarcator USB merge la orice telefon USB.

| dnzzzzzzzzzzzzzzz a răspuns:

Nu iti recomand. A. folosit încărcător fast charge pe J52016 si bateria s-a umflat si a ajuns in stadiul in care se descarca la incarcat. Daca telefonul nu suporta, nu risca, risti sa bubuie bateria.

| IonutR1 a răspuns:

Da, normal ca merge. Acel tip de incarcatoare nu reusesc sa incarce cu acea viteza care este trecuta acolo. Chiar si la telefoanele care suporta fast charge, cand bateria ajunge cam la 75-80%, acesta nu se mai incarca cu fast charge pentru a nu se supraincalzi bateria. Deci, fara probleme poti incarca orice telefon, care desigur are USB-C, dar nu are fast Charge. (Asta ar fi raspunsul mai complex a celuilalt) happy

| VSC10 explică (pentru IonutR1):

Deci pot sa imi comand la Galaxy A3 2017 un incarcator Samsung Fast Charge care incarca cu 2Ah si 1, 67 Ah, chiar daca vechiu incarcator incarca dor la 1, 55Ah?