| Liviu321 a întrebat:

Salut, acum cateva zile mi-am cumparat un telefon, GSmart Rio R1 dar se descarca foarte repede. Am inteles ca trebuie lasat la incarcat ca sa i se formateze bateria. Cat trebuie lasat la inceput? Si mai am o problema: mi-am luat vreo 2 jocuri si 2 aplicatii si mi se misca foarte prost. Se blocheaza mereu la 30 de secunde in jur de 1-2 secunde. Care sa fie problema?

Răspuns Câştigător
| HaKa93 a răspuns:

Lasa-l peste noapte, in jur de 10-12 ore. faptul ca se bloceaza jocurile e din cauza ca nu se incadreaza in cerintele jocului, ori ai procesorul prea slab (ceea ce asta cred ca e)
ori de la ram
ti se descarca repede pentru ca ai baterie Li-Ion 1500 mAh battery iar la el poti vorbi undeva pe la 5 ore doar.

| Liviu321 explică (pentru HaKa93):

Http://www.gsmarena.com/gigabyte_gsmart_rio_r1-5400.php Asta e ce are el. Are procesor dual core(nu ma pricep la asta dar din cate imi amintesc nu am dual core la PC :)) ). Si ok nu merg jocurile dar nici macar muzica? Am avut pana acum un Nokia 6303 si mergea perfect muzica fara sa se blocheze.

| HaKa93 a răspuns (pentru Liviu321):

Ba da merge muzica ca pe orice telefon, insa la ce configuratii are telefonul nu te astepta sa iti zbarnaie jocurile si alicatiile pe el

8 răspunsuri:
| deny a răspuns:

Se lasa la formatat bateria 12 ore eu asa am facut cu al meu

| BlackHeartBlackLife a răspuns:

Trebiue intre 8 si 12 ore big grin.

| Florin8245 a răspuns:

Trebuie lasat 12 ore pentru formatat.Iti merg jocurile greu deoarece are un procesor slab. Funda?

| leos100 a răspuns:

Tel de ultima generatie au nevoie doar de 3 incarcari complete.blocare este de la memoria ram care probabil este mai mica de 1 giga.

| laly007 a răspuns:

La telefonul meu Samsung galaxy grand am lasat de 3 ori consecutiv sa se descarce bateria de tot si il incarcam la maxim fara sa ma joc in timp ce se incarca. Acuma ma tine bateria 2 zile daca ma joc jocuri. Sper ca te-am ajutat.

| CatalinaD1998 a răspuns:

Trebuie lasat 12 ore pentru formatat si procesor slab