| DareToZlatan a întrebat:

Salut, am cumpărat un telefon UTok care acum nu se mai deschide și nici nu mai încarcă, nu l-am scăpat și nici lovit. Știe cineva dacă mai cum pot rezolva?

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este defect încărcătorul sau bateria :(

Încearcă să-l pui la încărcat conectat la Pc/laptop!
Dacă se încarcă, atunci este defect încărcătorul; dacă nu se încarcă nici aşa, atunci este defectă bateria.

Dar, poate fi şi un defect intern, o eroare de soft, etc.

Îl pui la încărcat timp de 2-3 ore şi, apoi, FĂRĂ să-l scoţi de la încărcat, să încerci să vezi dacă se deschide corect.
Dacă se deschide, atunci e ok şi este posibil să fi fost descărcată ( sau este defectă ) bateria.

Dacă tot nu se deschide, atunci poţi încerca să faci "factory reset" ( revenire la setări de fabrică ), sau "hard reset".
http://androidflagship.com/3217-fix-damaged-bricked-android-device

ATENŢIE : prin factory reset se ŞTERG toate datele personalizate ( agendă/contacte, aplicaţii/jocuri, parole, etc. ) instalate/modificate după ieşirea din fabrică...

Dacă nu reuşeşti să rezolvi "problema", atunci duci telefonul la un Service.

Toate cele bune!

| dannyel86 a răspuns:

Scoate bateria si cartela si pune-le la loc, in ideea ca e o mica eroare de conexiune. Daca nu se rezolva si daca se afla in garantie produsul, ai dreptul sa-l returnezi la vanzator, pentru a fi verificat in service. Daca nu mai e in garantie, il poti duce la ce service doresti, ca sa-ti spuna ce probleme are si cat te costa, dupa caz, remedierea acestora.

Răspuns utilizator avertizat
| kittycrazy678 a răspuns:

Am patit si eu pau s-a stricat mufa de la telefon unde incarci ti-as recomanda sa mergi in bazar sau la un magazin de telefoane cu ar fi Vodafone si sa intrebi de incarcator universal sau fluturas sau incarcator de baterie! ☺