| TronHD a întrebat:

Am o mare problema cu telefonul meu (j3 2017) il am de 3 luni si nu am facut nimic, nu l-am scapat sau ceva si de vreo 2 saptamani se tot restarteaza cand ma joc jocuri, am cautat mai multe solutii pe internet, am scos cardul gandindu-ma ca face un scurt la placa de baza insa nu, am dat resetare din fabrica, tot nimic..Nu stiu ce sa-i mai fac, am crezut ca se restarteaza din cauza ca vrea sa goleasca memoria RAM, dar are destula ramasa (400 mb) chiar daca ma joc, intelegeam daca se restarta in jocurile care au ceva mai multe cerinte dar se inchide la orice, in schimb cand stau fara sa ma joc nu am probleme.
Am facut un tichet la Samsung si mi-au zis sa dau resetare din fabrica...nu stiu ce sa-i mai fac.
Va rog mult ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| DragosMatei123 a răspuns:

Aplicatiile/jocurile de pe Play Store vin cu virusi? De pe magazinul care este fondat de Google? Ai habar despre ce vorbesti? TronHD are completa dreptate, te-ai dus complet paralel cu ce a scris el.

Crede-ma ca, un copil din secolul 21 nu este chiar asa de inapoiat precum crezi. Ti-ai dovedit propria ipocrizie prin a vorbi aberatii despre aplicatii software, tu nefiind prea informata. Incepi sa numesti o persoana de care nu ai habar ca exista "un copil prostut de 15 ani", nerealizand cat de penibil suni si cat de aroganta esti.

Multi utilizatori TPU au observat acest comportament de-al tau de acum mult timp si trebuie sa te trezesti la realitate. NU esti cea mai desteapta de pe site si nici nu vei fi. Recunoaste ca ai gresit si nu te mai certa cu un om care te-a luat cu "dumneavoastra".

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Jocurile vin cu virusi la pachet!
Foloseste telefonul pentru comunicare si eventual FB sau alt site de socilizare si pastreaza jocurile numai acasa, pe PC.
Evident ca nu esti constient de problemele pe care le poti avea cu instalarile de joculete pe telefon si nici cu probleme de sanatate care vor apare de la statul cu ochi intr-un ecran atat de mic si atat de mult.

| TronHD explică (pentru Violleta2022):

Tin sa va contrazic, jocurile de pe google play sunt 100% sigure, daca nu era asa nu mai era liceentiata pe orice telefon si preinstalata, pe calculator nu ma pot juca deoarece nu dispun de cerintele necesare plus ca joc doar seara in jur de 2 ore cu niste prieteni

| Violleta2022 a răspuns (pentru TronHD):

Tu poti sa incerci sa ma contrazici, dar asta nu inseamna ca ai si dreptate.
La 15 ani nu ai nici experinta si nici cunostintele necesare sa ai habar cu cati virusi pot veni aceste joculete si cat sunt de nesanatoase.
Iata ca problemele au inceput, telefonul nu-ti mai functioneaza normal si tu continui sa crezi ca nu-i de la joculete.
Te las sa inveti si sa experimentezi pe pielea ta, ca intr-o zi sa realizezi cat de copilas ai fost si cat de prostut.
Singurele jocurile care nu contin virusi, sunte cele cumparate cu licente, nu cele gasite pe internet, pe gratis. Toate, dar absolut toate vin cu un mic virus criptat, ca la un moment dat sa-ti transmita date personale, sau sa iti corupa data din telefon sau PC ori laptop, daca-l conetctezi candva sa transferi poze sau date din telefon.
Am din asti ca tine, cel putin 1-2 pe luna si tot nu pot pricepe ca ceea ce fac este vina lor.

| TronHD explică (pentru Violleta2022):

Jocurile gratis de care spuneti dumneavoastra isi scot banii din reclame, nu sunt firme mari care sunt cunoscute si de aceea nu pun un pret, se rezuma la reclame si cumparaturile facute in joc, la 15 ani ai mei am destula experienta incat sa stiu ce este acela un virus si sa stiu cum sa imi protehez telefonul, nu spun ca nu ar exista un virus, dar odata ce magazin play a fost PREINSTALAT pe tpate dispozitivele Android cred ca ar trebui sa fie si sigure nu?
Am avut multe telefone si stiu ce si cum merge cu el, si tin sa precizez ca nu sunt singurul care are ACEASTA PROBLEMA LA EXACT ACELASI DISPOZITIV

| DragosMatei123 a răspuns (pentru Violleta2022):

Aplicatiile/jocurile de pe Play Store vin cu virusi? De pe magazinul care este fondat de Google? Ai habar despre ce vorbesti? TronHD are completa dreptate, te-ai dus complet paralel cu ce a scris el.

Crede-ma ca, un copil din secolul 21 nu este chiar asa de inapoiat precum crezi. Ti-ai dovedit propria ipocrizie prin a vorbi aberatii despre aplicatii software, tu nefiind prea informata. Incepi sa numesti o persoana de care nu ai habar ca exista "un copil prostut de 15 ani", nerealizand cat de penibil suni si cat de aroganta esti.

Multi utilizatori TPU au observat acest comportament de-al tau de acum mult timp si trebuie sa te trezesti la realitate. NU esti cea mai desteapta de pe site si nici nu vei fi. Recunoaste ca ai gresit si nu te mai certa cu un om care te-a luat cu "dumneavoastra".

Bula
| Bula a răspuns:

400Mb liber ai doar STATIC.
Atunci cand functioneaza una sau mai multe aplicatii dinamice (cum sunt si majoritatea jocurilor), deseori acestia "se imprastie" in memorie si ocupa chiar de cateva ori marimea instalata. Daca cerinta de memorie libera este mai mare decat memoria disponibila, atunci aparatul ori se blocheaza, ori se restarteaza pentru a se goli memoria de lucru.

La fel se intampla si daca apare un cod gresit sau o eroare de calcul in cadrul rularii aplicatiei.
In acest caz, aplicatia trebuie idepartata si- dupa restartara aparatului - reinstalata.

| TronHD explică (pentru Bula):

Se pare ca aceasta problema este peste tot la acest tip de telefon

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Verifica ca toate actualizarile de software sa fie instalate.

Am acelasi model. La fel am patit si eu. I-am facut actualizare de software despre care nu stiam,apoi revenire la setarile din fabrica. De atunci problema s-a rezolvat. In cazul tau daca problema continua,va trebui sa trimiti telefonul in service. Retine ca telefonul se poate reseta singur si daca este prea incalzit.
Daca ai aplicatia Lucky Patcher in telefon, atunci alta posibila cauza.

Trebuie sa recunosc ca in ziua in care telefonul a inceput sa isi dea restart singur, aveam instalat si Lucky Patcher. Apoi am dezinstalat aplicatia, dar tot se reseta singur. Apoi am facut si actualizarea de software, dar tot se reseta. Apoi am facut revenirea la setarile din fabrica si nu s-a mai intamplat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu o baga in seama pe AnaMaria pentru ca nu stie ce vorbeste. Jocurile nu vin cu "virus la pachet". Cu virusi sau alte daunatoare vin aplicatiile gen Lucky Patcher, Game Guardian, Kingo Root sau alte aplicatii care ofera asa-zis root. Ultimele doua aplicatii care si Bitdefender mi-a gasit malware agresiv si imi recomanda stergerea lor.
Lucky Patcher nu a fost gasit de Bitdefender ca malware, dar in schimb gaseste Google Protect ca fiind malware. Iar daca inceri sa accesezi site-ul lucky patcher ( site-ul oficial ), te blocheaza google. Cica site cu potential daunator.
AnaMaria consider ca vorbeste cat sa nu adoarma si cred ca a gresit si categoria.

Răspuns utilizator avertizat
| TronHD explică:

Eu zic ca e draguta ca incearca sa ajute dar totusi....clar e parinte, are copii si vrea sa ma faca sa nu mai stau pe telefon...