| ciocio1993 a întrebat:

Am si eu o intrebare pentru astea care se pricep mai bine, as vrea sa imi iau un Iphone si nuprea stiu ce inseaman Gevey. am observat ca astea care au gevey sunt mai ieftine. si am auzit ca nuprea e bine sa aiba gevey? vreau si eu sa imi spuna cineva care se pricepe are ceva daca imi iau iphone cu gevey? big grin multumesc

Răspuns Câştigător
| ExXxTxAxSxYx a răspuns:

Funda?

3 răspunsuri:
| ExXxTxAxSxYx a răspuns:

E vorba de telefoanele simlocked/network locked sau in "romaneste" "codate pe retea". Brunetii sint in cazul asta operatorii!
Solutia ideala desigur ar fi ca nimeni sa nu se mai atinga de ele si astfel sa nu mai avem telefoane "codate" asa cum nu avem nici masini care sa nu poata alimenta decit de la Lukoil (de exemplu)! Eu sper sa se adopte curand si in Romania legea aia prin care sa fie detectate telefoanele furate pe baza de IMEI si blocate.
O sa aiba atunci o mica problema atat posesorii de Iphone din Romania cat si rudele/cunostintele lor brunete din strainatate.
Gevey parca necesita o anumita versiune de soft, la update etc etc se prinde telefonul de jmenareala si iti da jet, plus ca multi au raportat probleme de semnal.

| ciocio1993 explică (pentru ExXxTxAxSxYx):

Nu am inteles nimic. sad

| ExXxTxAxSxYx a răspuns (pentru ciocio1993):

Intr-un fel sun contra facute, nu e chiar asa dar telefonului tau nu-i va functiona bine anumite functii precum semnal, internet si de astea.

| ExXxTxAxSxYx a răspuns (pentru ciocio1993):

Funda?