| trifsorin201 a întrebat:

Salut

Am si eu o problema f grava cu telefonul. Incerc sa va explic cat pot de bine ca poate cineva imi da vreun sfat bun sa rezolv problema.

Am cumparat un iphone 4 codat Orange Romania. Telefonul merge perfect pe 3G. Daca dezactivez 3G-ul, mai sta asa cateva minute, poate chiar o jumatate de ora si apoi dintr-o data arata o singura liniuta si pica de tot semnaul scriind lipsa semnal. Incepe iar sa caute si scrie iar nicio retea. Cauta si cauta si degeaba, nu mai reuseste sa prinda deloc semnal. L-am lasat asa si o jumatate de ora si degeaba. Daca activez 3G-ul semnalul apare instantaneu.

Idea mea ar fi: daca ar avea probleme cu antena, nu cred ca ar merge nici pe 3G, nu? Sau nu ar rezista nici pe 2G minutele acelea pana pica.Are Ios 7.1.2

Ce parere aveti? Va rog ajutati-ma cu ceva...

3 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

Incearca sa setezi networking mode-ul.
nu am iphone dar cred ca asta e.
Daca telefonul este setat sa se conecteze doar la retea WCDMA, oprind 3g-ul se opreste si semnalul.
Cauta si seteaza in telefon sa iti caute retele GSM si WCDMA.

Eu de exemplu am optiunile astea:
-GSM/WCDMA/LTE auto
-GSM/WCDMA/auto
-WCDMA only
-GSM only

tu trebuie sa setezi pe gsm/wcdma auto. in oricecaz trebuie sa aiba amandoua tipurile de retele pe auto.
ca fapt divers: GSM=2G WCDMA=3G si daca are si LTE=4G

| gabrielul01 a răspuns:

O parere proasta am eu... nu stiu

| Danzell a răspuns (pentru gabrielul01):

Atunci de ce mai raspunzi daca nu stii?