| KingOoO a întrebat:

Am un S4 de aproape un an de zile. Mi-a tot facut probleme: repornire dintro-data, blocare.pentru cateva secunde, suna pe cineva aleatoriu din buzunar fara sa ii fac nimic, facea poze in buzunar, etc.

As dori sa imi i-au un alt telefon dar nu am bani de unul nou. Am vazut ca Iphone 5S este un telefon cu specificatiile varza precum procesor dual-core de 1, 2GHz, camera de 8MP si alte cele.

S4 al meu pot zice ca are specificatiile x2 mai bune decat 5S dar cu toate cele se spune ca e cel mai bun telefon in ciuda caracteristicilor.

N-am avut niciodata un Iphone, deci nu stiu 100% daca e mai bun ca S4, S5, etc.

Poate cineva sa ma lamureasca cam cum sta treaba si daca merita sa dau 1 200 lei pe un Iphone 5S Second-hand?

9 răspunsuri:
| Celcareajuta a răspuns:

Este o oferat acum undeva pe internet la 1300 iphone 5s nou nout. Specificatiile nu reprezinta totul, nu cred ca ii pasa nimanui de specificatiile pe care le are, cel mai important e utilizarea. Pot sa iti spun ca 5s e un telefon fluent, caruia ii tine suficient de mult bateria si la care nu vei intampina multe neplaceri.
In general iPhone prin sistemul lor de operare stiu sa traga din mai putine specificatii performante similare cu alte firme concurente cu octa-core and ***.

+ arhitectura procesorului la 5s e pe 64 de biti, nu pe 32. + ai coprocesorul de miscare care face ca energia consumata sa fie mai mica vs alte telefoane ce folosesc procesorul principal la miscare.

Second Hand e pericol pentru ca daca a fost exploatat incorect poti avea destul de multe probleme.

Pot sa afirm in cunostiinta de cauza ca 5S intrece chiar si S5

| Anaconda3 a răspuns:

Da iphone este mai bun ca s4 este mai stabil si ca s5-ul, problemele astea sunt ceva tipic pentru Android, mai ales pentru Samsung dar pentru ios mai greu, daca ai doua telefoane, unul iphone 5s si unu galaxy s4, s5, s6, s7 nu conteaza ce model vei vedea ca dupa un an de zile iphone-ul se misca mult mai bine decat Samsung

| Zaygon a răspuns (pentru Anaconda3):

Cand iti face iphon-ul lag sa ma anunti. E caca maca si iphon-ul ca si samsungul.

| Anaconda3 a răspuns (pentru Zaygon):

Nu am zis ca nu are lag, are dar dupa o perioada de timp mai mare, nu ca Android-ul dupa 1-2 luni, si o sa aiba lag mai mult doar daca intri pe diferite siteuri cu virusi, oricum sa nu te iei dupa specificatii, de ce crezi ca iphone 6s se comporta la fel de bine ca galaxy s7 in teste de performanta? Si totusi este mult mai slab in specificatii

| Zaygon a răspuns (pentru Anaconda3):

Te anunt ca are fratele meu iphone 4s si dupa factory reset face lag.
Si nu o sa compar doar iphone cu Samsung ca nu are rost.
Toti isi iau Samsung(de alea de vai de capu lor cu procesor dual core de 1, 2 si 1GB ram) si se plang ca le face lag.
Daca si-ar lua doar varfuri de gama nu ar face dar no, romanu e prost si pune botu la brand.

| Anaconda3 a răspuns (pentru Zaygon):

Frate despre ce vorbim aici, pai in primul rand iphone 4s este un telefon mai vechi si banuiesc ca iphone-ul lui este mai vechi, nu l-a luat nou in cutie i-a dat factory reset si acum merge cu lag, si stai linistit ca poti tu sa iti iei si s7 edge, dupa 1-2 ani o sa vezi ca o sa ii scada performanta si o sa aiba lag

| Zaygon a răspuns (pentru Anaconda3):

L-a luat acum doi ani cand nu era asa vechi si tot facea. Si ce inseamna factory reset dupa tine? E resetare totala.
Toate telefoanele scad in performanta.

| Anaconda3 a răspuns (pentru Zaygon):

Eu stiu ca factory reset inseamna setari din fabrica deci da este resetare totala si stiu ca toate telefoanele scad in performanta dar nu o fac toate in acelasi fel unele scad mai mult iar altele mai putin depinde si de cat de bine optimizat este soft-ul

| Zaygon a răspuns (pentru Anaconda3):

Teoretic daca nu modifici partea de soft si nici partea de hard de pe un de device acesta ar trebui sa functioneze la aceeasi parametrii ani intregi dar dupa cum stii si tu aces lucru e imposibil.