| GabbyD a întrebat:

Nu de mult mi-am luat un Allview viper i... La mana a 2a. Am observat ca era rootat cu aplicatia super su. I-am dat unroot. Iar acum nu.-l mai pot roota la loc. Va rog ajutati-ma urgent

Răspuns Câştigător
| RB26DETT a răspuns:

Towelroot https://towelroot.com/ apesi pe simbolul lambda si-l descarci! Dupa care iti instalezi superSU
Cu ce te incurca root-ul? cu sau fara root, daca-s baiat destept fac o aplicatie ce te ajuta dar in acelasi timp imi trimite mie imagini cu tine, imi da locatia ta sau activeaza microfonul si aud ce spui... fara ca tu sa stii! O aplicatie cand o instalezi iti spune de ce are nevoie si ce controleaza! Cand o aplicatie are nevoie de root cere permisiunea ta prin superuser, poti da deny, ce-i asa mare lucru? si nu te apuci acum sa descarci tot felul de itiotenii.
Uite cu ce m-a ajutat pe mine root-ul, pe xperia M am 1.5 gb valabili pentru a instala ce vreau eu 'ce vreau eu' mda, ca daca fac update-urile la aplicatiile preinstalate mai raman cu 800 mb cam asa, ei bine, dupa root am instalat link2sd si am mutat absolut toate aplicatiile instalate de mine si cele ce le-am updatat pe card! Am schimbat fontul, am schimbat sunete de sistem si multe alte chestii, as fi schimbat si androidul dar am bootloaderul blocat si nu pot instala CWM sub nici o forma! Root-ul te ajuta sa modifici sistemul! tot ce este read only poate fi modificat daca ai root! Am sters tot ce insemna bloatware adica aplicatiile preinstalate de care nimeni nu are nevoie! In cazul meu tot ce era de la Orange si unele chestii de care nu aveam nevoie... spatiu eliberat in memoria interna! Conteaza si ala!
Cu sau fara root poti face 'virusi' pe android, vezi ca sunt multi antivirusi pe google play ce detecteaza adware-ul ca virus [reclamele din jocuri si aplicatii] sau mai bine zis le detecteaza ca fisiere potential nedorite dar te cam enerveaza cu notificarile alea ca aplicatia este mai stiu eu cum...
Crezi ca e greu sa fac o aplicatie care sa-mi dea mereu pozitia ta? sau sa ruleze in background si sa-mi trimita tot ce scrii? gen un keylogger? nu-ti dai seama! Si nici androidul simplu, fara antivirus! Pot sa te vad, pot sa te ascult fara ca tu sa stii! pot face aplicatia sa te poti conecta la facebook pentru a concura cu prietenii dar in timp ce tu dai log in eu iti aflu e-mail-ul si parola cu care dai log in pe facebook. Sau mai sunt oameni care mai si cumpara aplicatiile sau care ar dori sa cumpere ceva gen starter pack si tot felul de prostii si cand alege metoda de plata cu cardul aplicatia imi poate trimite datele cardului! Eu bine mersi iti fur toti banii din cont... Sunt tot felul de chestii ce se pot face fara ca noi sa ne dam seama! Cu sau fara root, tot aceleasi victime suntem!

9 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Lasă-l pe contul de user, și tot o dată recomand un reset la setările de fabrică. Rout-area e o prostie.Nu recomand să folosești contul de root pe nici un sistem linux.Și android-ul e linux, iar de vei folosi acel cont vei dezactiva tote uneltele de securitate cu care orice sistem linux vine implicit(de asta e real mia sigur ca windows-ul ca re unelte ca firewall, și altele active pe contul de user, chestii ce te scutește de idioțenii comerciale ca așa zișii antiviruși, care real îs doar mașini de scos bani de pe useri ce injectează în sistem virușii produși de aceștia și apoi te fac să crezi că ai telefonul virusat) sub mirajul eronat că telefonul lucrează mai repede.E doar un miraj, real acel cont se utilizează exclusiv pentru a efectua operații de recuperare sistem, sau operații specifice administrării de sistem nici de cum pentru utilizare zilnică.
Succes

| GabbyD explică (pentru DeyCj):

Tot nu am inteles... Faza cu aplicatiile si virusii o stiu dar eu nu pentru asta folosesc root.ul.

| GabbyD explică (pentru DeyCj):

Deci...tot nu am inteles. faza cu virusii si aplicatiile fake am inteles...dar nu stiu cum fac root.ul pe 4.4.2 kitkat

| DeyCj a răspuns (pentru GabbyD):

Asta-i spuneam.A nu se folosi root-ul. happy. Deci așa cum e e minunat.

| RB26DETT a răspuns (pentru DeyCj):

Towelroot https://towelroot.com/ apesi pe simbolul lambda si-l descarci! Dupa care iti instalezi superSU
Cu ce te incurca root-ul? cu sau fara root, daca-s baiat destept fac o aplicatie ce te ajuta dar in acelasi timp imi trimite mie imagini cu tine, imi da locatia ta sau activeaza microfonul si aud ce spui... fara ca tu sa stii! O aplicatie cand o instalezi iti spune de ce are nevoie si ce controleaza! Cand o aplicatie are nevoie de root cere permisiunea ta prin superuser, poti da deny, ce-i asa mare lucru? si nu te apuci acum sa descarci tot felul de itiotenii.
Uite cu ce m-a ajutat pe mine root-ul, pe xperia M am 1.5 gb valabili pentru a instala ce vreau eu 'ce vreau eu' mda, ca daca fac update-urile la aplicatiile preinstalate mai raman cu 800 mb cam asa, ei bine, dupa root am instalat link2sd si am mutat absolut toate aplicatiile instalate de mine si cele ce le-am updatat pe card! Am schimbat fontul, am schimbat sunete de sistem si multe alte chestii, as fi schimbat si androidul dar am bootloaderul blocat si nu pot instala CWM sub nici o forma! Root-ul te ajuta sa modifici sistemul! tot ce este read only poate fi modificat daca ai root! Am sters tot ce insemna bloatware adica aplicatiile preinstalate de care nimeni nu are nevoie! In cazul meu tot ce era de la Orange si unele chestii de care nu aveam nevoie... spatiu eliberat in memoria interna! Conteaza si ala!
Cu sau fara root poti face 'virusi' pe android, vezi ca sunt multi antivirusi pe google play ce detecteaza adware-ul ca virus [reclamele din jocuri si aplicatii] sau mai bine zis le detecteaza ca fisiere potential nedorite dar te cam enerveaza cu notificarile alea ca aplicatia este mai stiu eu cum...
Crezi ca e greu sa fac o aplicatie care sa-mi dea mereu pozitia ta? sau sa ruleze in background si sa-mi trimita tot ce scrii? gen un keylogger? nu-ti dai seama! Si nici androidul simplu, fara antivirus! Pot sa te vad, pot sa te ascult fara ca tu sa stii! pot face aplicatia sa te poti conecta la facebook pentru a concura cu prietenii dar in timp ce tu dai log in eu iti aflu e-mail-ul si parola cu care dai log in pe facebook. Sau mai sunt oameni care mai si cumpara aplicatiile sau care ar dori sa cumpere ceva gen starter pack si tot felul de prostii si cand alege metoda de plata cu cardul aplicatia imi poate trimite datele cardului! Eu bine mersi iti fur toti banii din cont... Sunt tot felul de chestii ce se pot face fara ca noi sa ne dam seama! Cu sau fara root, tot aceleasi victime suntem!

| panther2007 a răspuns:

Root-ul nu este bun daca nu stii sa il folosesti. Spune cu ce ai facut unroot la telefon? Si desigur la ce ai nevoie de root?
Pentru a face root poti sa folosesti aplicatia framaroot nu garantez ca o sa iti faca root da poti incerca.

| GabbyD explică (pentru panther2007):

Deja am incercat farmaroot si nu vrea sa rooteze, iar unroot.ul l.am facut cu SuperSu, alte variante daca ai putea sa-mi spui ar fi perfect

| panther2007 a răspuns (pentru GabbyD):

Poti sa faci root si unroot din rom recovery un exemplu, in cazul tau nu poti sa faci root decat ajutat de pc cu kingo root sau cu odin daca ai fisierele necesare, kingo root nu iti cere nimic ti-l rooteaza daca ai in setari bifata optiunea depanare usb

| Adminul000 a răspuns:

Zimi ce versiune de android ai si iti explic

| GabbyD explică:

4.4.2 KitKat