| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU
Care e diferenta dintre LG G2 si LG G2 Mini? (in afara de dimensiune si camera video)
Multumesc anticipat! happy

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Sunt cam multe diferente. In primul rand, densitatea pixelilor dupa g2 mini este aproape la jumatate cat gasim pe g2 ( deja din start nu ai o calitate a imaginii ca si pe g2 )
La capitolul memorie ram aici ai 1gb ( fata de 2gb de pe g2 ) Nu este mult, nici putin, acceptabil!
Pe partea cu procesorul si placa video g2 mini este la jumatatea performantelor g2-ului ( procesorul are o frecventa de 2x mai mica, placa video la fel fata de g2 )
Si nu in ultimul rand, bateria este ceva mai slabuta fata de g2 dar la ce consum si performante are mini, este arhisificient.

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Performantele sistemului operativ, memorie, placa baza

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi comparaţia/diferenţele şi specificaţiile tehnice la linkul :
http://www.smartprix.com/mobiles/lg_g2_vs_lg_g2_mini-c2490_11014melp43.php

Toate cele bune.

| Danzell a răspuns:

In caz ca vrei sa iti iei un G2 iti recomand sa nu. interfata este groaznica+ ca are un consum nu prea bun.
daca ai un buget mai mare mergi pe g2 pro sau chiar G3
daca nu, iti recomand sa pergi pe G3 S.
are baterie mai mare decat G2 mini, plus de asta, ecranul este potrivit de mare ~~ 5 inchi
practic e un G3 mai putin umflat de specificatii. ecranul are rezolutie mai mica, deci nu mananca din baterie asa mult, camera e de 8 MP fata de 13, ram 1GB fata de 2respectiv 3 Gb(varianta de 32 Gb),+8Gb memorie interna.
bateria este de capacitate mai mica 2500mAh fata de 3000.

pentru poze chiar daca are 8 MP, intre 13 si 8 nu e mare diferenta. decat de dimensiune. ambele au acelasi senzor foto+ laser autofocus.

nu iti recomand G2 din cauza tastelor. sunt mult prea iesite in exterior, din cauza asta telefonul se deblocheaza destul de usor. la G3/G3 S sunt adancite.
G2 nu are slot pentru carduri de memorie. deci v-a trebui sa te descurci cu cei 16 gb. nu zic ca nu sunt destui dar de exemplu pe G3-ul meu am deja ocupat cam 50% din spatiul de stocare. 32Gb+16Gb. deci e mereu bine sa ai posibilitatea sa iti extinzi spatiul in cazul meu pana la 64GB iar la G3 S pana la 32gb

| 0rlando a răspuns:

La fel ca și în cazul seriei Galaxy de la Samsung, tot ce scrie mini pe el are aproximativ jumătate din performanțele variante originale.

| heyromania a răspuns:

LG G2 mini am eu si chiar daca nu e atat de bun ca fratele lui mai mare sunt multumit. Diferente sunt multe, procesor mai bun, m-i se pare ca si memoria e mai mare si bineinteles difera pretul! Te sfatuiesc sa-l iei g2 mare pentru va nu cu mult, dar totusi e mai bun! Repet, eu sunt multumit de g2-ul mini al meu!