| Cristi_4173 a întrebat:

De curand mi-am luat un Nokia Lumia 610 in care am pus o cartela de la cosmote (cartela frog mai exact) pe care aveam deja activ serviciul web n walk care ofera trafic de net nelimitat gratis.Ei bine as dori sa afli daca atunci cand selectez din sectiunea MOBILE NETWORK --- DATA CONNECTION optiunea ROAM voi fi taxat intr-un fel.Precizez ca doar atunci cand o activez pot descarac aplicatii, in rest nu.Intreb asta doarece am citit pe net ca in unele situatii activarea optiunii respective poate fi taxata, dar eu avand cartela nu pot fi taxat decat in limita creditului existent presupun.Nu? Multumesc pentru raspunsuri.

Răspuns Câştigător
| miaumarian a răspuns:

Da folosirea netului in ROAM (roaming) va atrage dupa sine costu normal care ti se va lua din credit...
Daca ai o oferta cu net inclus e si mai bine, vei iesi mai ieftin asa

| Cristi_4173 explică (pentru miaumarian):

Am serviciul web n walk activat(acest serviciu presupune internet nelimitat pe intreaga perioada de valabilitate a creditului) pentru aceasta cartela. Ceea ce am vrut sa aflu este daca pot fi taxat in vreun fel si voi fi obligat sa platesc mai mult decat credit am eu pe cartela, activand optiunea ROAM.Dar din cate spui tu daca am web n walk activat, ceea ce presupune internet gratuit, nu voi plati taxe suplimentare nu?

| miaumarian a răspuns (pentru Cristi_4173):

Folosirea netului in afara tarii va atrage costuri suplimentare lantrafic chiar si daca ai extraoptiunea web n walk activata...aceasta ectraoptiune e valabila doar pe teritoriul tarii...

Cel mai bine daca nu te-ai lamurit e sa suni la 1234 si iti va spune ei mai clar cum e cu folosirea netului in roaming acolp vei afla si tarifele siplimentare