| Oltean_Tudor_2001 a întrebat:

ieri seara mi-am scapat telefonul(Huawei p30 lite) intr-o galeata de apa de la mop, tind sa mentionez ca spatele telefonului se dintr-un fel de sticla si nu am putut sa ii scot bateria, l-am scos in 3 secunde,i-am scos husa si l-am sters peste tot (la mufe la ecran din astea), ei l-am folosit in continuare pentru o ora ca imi mergea si dintr-o odata a inceput ecranu sa imi faca figuri si la touchscreen, asa si ecranul telefonului tot imi apasa in josu telefonului (asa parea) si mi se facea tot ecranul in 5 secunde blackscreen, ei am incercat sa ii inchid bateria, dar nu a mers, noroc ca mai aveam 6 la suta baterie si s-o dus singura,i-am scos cartela de la Vodafone cu cheita telefonului,l-am bagat intr-un bol cu orez,seara, dupa doua ore de cand l-am scapat,cand i s-o dus bateria, iar dimineata a doua cand il incercam sa il deschid imi arata mijlocul ecranului negru si parca s-a mai imbunatatit situatia, asa vazand ca nu s-a reparat ecranu m-am dus la un service de la 12 ore de la accident, oricum tocmai am aflat ca cei de la Vodafone nu imi dau garantie in situatia in care scap telefonul in apa. In fine, am vazut pe Youtube un tip care si-a tinut telefonul exact ca al meu Huawei p30 lite in apa si l-o tinut 1 -2 min, dar dupa l-a sters cu laveta din aia microfibra care trage apa si a mai scos si apa din telefon si dupa in mergea perfect. Acuma, am doua intrebari :1.Ce sanse de supravetuire mai are telefonul? 2. Daca s-ar strica cateva componente, care ar fi acestea si cam cat ar costa acestea? Va rog seriozitatea si fara glume.

6 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Garanție pentru așa ceva nu îți oferă nimeni. Nici dacă telefonul are specificații IP. E utilizare neadecvată.
După ce ai stat deja mai bine de o zi cu apă în telefon... șansele sunt minime.
În primul rând trebuie stins și urgent la service.
Service nu gsm din colțul străzii.
Acolo trebuie dezmontat, tratament anti umiditate la placă, substituite eventuale componente defecte, display dacă e distrus, etc.
Așa că...tu îți faci calculele.

| Oltean_Tudor_2001 explică (pentru gelu1970):

E și service, dar l-am ținut doar o ora în funcție plus cat a mai durat aia 6 la sută că l-am ținut că telefonul era din sticla nu puteam sa ii scot bateria și așa că l-am pus într-un bol de orez și cred i s-o mai scos din apă că nu mai era tot ecranul negru, dar oricum mersi pentru răspuns

| Oltean_Tudor_2001 explică (pentru gelu1970):

E și service, dar l-am ținut doar o ora în funcție plus cat a mai durat aia 6 la sută că l-am ținut că telefonul era din sticla nu puteam sa ii scot bateria și așa că l-am pus într-un bol de orez și cred i s-o mai scos din apă că nu mai era tot ecranul negru, dar oricum mersi pentru răspuns, mi-au spus că se uită să vadă dacă se mai poate repara

| gelu1970 a răspuns (pentru Oltean_Tudor_2001):

Trebuia doar stins.
E destul să apeși butonul power ca să facă un scurt pe placă.
De aceea am zis că ceaai mare greșeală e să încerci să îl pornești.
În fine.
Vezi ce spun cei de la service.

| eusuntcipi a răspuns:

1. Incearca sa il ti in soare, poate se usuca apa in el si iti revine, dar asta nu e garantat,.
2. Avand in vede ca nu e un telefon chiar atat de scump, nu cred ca costa chiar atat de mult sa il repari (asta depinde de problemele telefonului).

| Oltean_Tudor_2001 explică (pentru eusuntcipi):

1.deja l-am dus in service si 2. eu il am pe abonament, dar costa 1500 de lei, acum sper sa rezolve ceva aia de la service, mi-au spus ca se uita doar daca se poate face ceva