| just4ecko a întrebat:

Doresc sa imi achizitionez un telefon cu sistemul de operare android la un pret cat mai redus si cat mai bun. Ce mi.ati recomanda?

Pana acum ma gandeam la Allview a5 wuad si vonino ego qs.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Mda, într-adevăr, eu NU am studiat testele de Benchmark, m-am bazat doar pe specificaţiile tehnice :)
Dar, acum, observ că ( în TOATE testele ) Allview A5 Quad este mai performant decât Vonino Ego QS - chiar am rămas surprins de acest aspect.

Allview A5 Quad vs. Vonino Ego QS ( rezultate testele de Benchmark ) :
* Quadrant Standard - 5921 vs. 4029
* AnTuTu Benchmark - 16859 vs. 13477
* NenaMark 2 - 62, 9 vs. 44, 4
* Vellamo > HTML5 - 1961 vs. 1463
> METAL – 547 vs. 417
* 3DMark > Ice Storm – 3032 vs. 2790
* BrowserMark 2.0 - 2000 vs. 1753.

Vezi detalii la linkul :
http://stiri-telefoane.mobilissimo.ro/......20495.html

http://www.gadget.ro/vonino-ego-qs-review/

Aşa că, am să-mi revizuiesc părerea de mai sus şi am să-ţi recomand Allview A5 Quad;)

Totuşi, precizez că NU l-am testat personal!

O zi frumoasă.

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dintre acestea, eu aş alege Vonino Ego QS, deoarece este mai performant d.p.d.v. tehnic.

Vezi comparaţia/MOTIVELE şi specificaţiile tehnice la linkul :
http://www.pcgarage.ro/compara/751780,797868

Toate cele bune.

| just4ecko explică (pentru bursuc001):

M-am uitat peste teste. Toate testele spun ca Allview A5 Quad este mai performat. In AnTuTu Vonino a scos in jur de 13.000, iar Allview aproape 20.000. La fel si in NenaMark Vonino a scos 44.2 fps, iar Allview 62.9 fps.

De aici vine si nedumerirea mea. Imi place extrem de mult design-ul lui Vonino Ego Qs, dar testele spun ca Allview este mai bun.

Din punct de vedere al procesorului Allview A5 Quad sta mai bine (cu 100MHz), dar din punct de vedere al memoriei RAM Vonino Ego Qs il domina cu aproape dublu.

Asa ca va rog sa-mi oferiti o solutie pentru problema mea. Asteptarile mele de la un telefon sunt urmatoarele: Eu folosesc foarte mult aplicatiile cu atat mai mult jocurile de ultima generatie. Nu imi doresc sa am probleme cu sacadatul sau cu delay-ul.

| bursuc001 a răspuns (pentru just4ecko):

Mda, într-adevăr, eu NU am studiat testele de Benchmark, m-am bazat doar pe specificaţiile tehnice :)
Dar, acum, observ că ( în TOATE testele ) Allview A5 Quad este mai performant decât Vonino Ego QS - chiar am rămas surprins de acest aspect.

Allview A5 Quad vs. Vonino Ego QS ( rezultate testele de Benchmark ) :
* Quadrant Standard - 5921 vs. 4029
* AnTuTu Benchmark - 16859 vs. 13477
* NenaMark 2 - 62, 9 vs. 44, 4
* Vellamo > HTML5 - 1961 vs. 1463
> METAL – 547 vs. 417
* 3DMark > Ice Storm – 3032 vs. 2790
* BrowserMark 2.0 - 2000 vs. 1753.

Vezi detalii la linkul :
http://stiri-telefoane.mobilissimo.ro/......20495.html

http://www.gadget.ro/vonino-ego-qs-review/

Aşa că, am să-mi revizuiesc părerea de mai sus şi am să-ţi recomand Allview A5 Quad;)

Totuşi, precizez că NU l-am testat personal!

O zi frumoasă.

| Goete a răspuns:

Inainte de a-ti raspunde e important sa stii ca alegerea telefonului depinde in primul rand de uzul care i-l vei da. Daca vrei sa ii dai un uz normal, cu retele sociale/convorbiri skype viber etc, inclusiv configurari sip, jocuri de nivel dar nu din cele de top care necesita multe resurse (pentru acelea ai avea nevoie si in android de unul mai tare) etc. si vrei un telefon cu pret redus, eu iti recomand din familia Nokia Lumi, cu windows phone. Sunt pasionat dw informatica si stiu despre ce vorbesc; pe un lumia nu vei avea lipsa de spatiu pentru aplicatii asa cum ai mereu pe un android ieftin. Dar daca esti adeptul personalizarii telefonului, teme etc... in windows phone nu ai nici pe departe optiunile din android. Androidul are mai multe aplicatii si noutatile apar intai pe android mai apoi ajung si la windows phone. Cu buget redus da, iti poti cumoara un android chinezesc. Si poate ai noroc... Am incercat si una si alta si eu am un Samsung top de gama. Ieftin si bun, eu personal as alege un Nokia Lumia 530 sau altul din familia Lumia. Dar mereu depinde de uzul care vrei tu sa i-l dai. Bafta!

| just4ecko explică (pentru Goete):

Am avut si inainte un Nokia Lumia 520. Este intr-adevar un telefon foarte inteligent. Dar de data asta as prefera un telefon cu Android. Imi ofera impresia ca am mai multa libertate de miscare. As dori un telefon low cost, dar bun (din punct de vedere al claritatii imaginii si al procesorului).

| just4ecko explică:

Ce mi-ati recomanda? Un telefon cu procesor quad core 1, 3 dar 512 RAM sau unul cu quad core 1, 2 dar 1GB RAM?