| Ae1 a întrebat:

Va rog, cum as putea înregistrara apelurile primite astfel incat sa se auda ce mi se spune? Am un Samsung a 12, am nevoie urgent ca sa pot depunde plangere la poliție sunt înjurata si amenintata de tatal copilului, imi e frica sa ies din casa, am fost si nu au ce sa faca n-am dovezi..nu stiu cum sa fac va rog sa ma ajutați. Mulțumesc

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu la politie trebuie facuta plangerea ci la procuror. Ei pot pune sub ascultare telefonul. Apoi inregistrarea ta nu-i valabila.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca cunosti numarul, il poti pune pe lista numerelor interzise si ai scapat de apelurile injuratoare de pe acel numar.

| halogen001 a răspuns:

Sunt mai multe aplicații cum ar fi call recorder
https://play.google.com/......ps/details

Daca androidul nu permite accesul la semnal ca sa se inregistreze bine, se poate incerca sa se dea pe difuzor si poate ca atunci va merge inregistrarea. Trebuie incercata aplicatia daca merge bine. Daca nici o aplicatie nu merge, atunci se poate inregistra cu alt telefon folosit ca reportofon.

| Brizbriz a răspuns:

Cu avocatul, care se v-a duce la o firma autorizata
ai dreptul sa iti inregistrezi propriul telefon
DAR
ca sa fie admis in instanta trebuie sa fie o inregistrare omologata, altfel e doar informativ

| RxTx a răspuns:

Se putea dar acum nu mai merge.
MERGE DOAR CĂ TREBUIE SĂ ÎȚI ROOTEZI TELEFONUL asta poate să se strice telefonul
un telefon ne rootat nu poate fi instalate aplicatii
ba se instaleaza de instalat
eu am alocat 4 zile din viata mea si am ajuns la concluzia ca nici una dintre aplicatiile de pe tot internetul nu merge sa inregistreze fara sa ai telefonul rootat

DAR TU STII CA INRGISTRARILE TELEFONICE AUDIO SE FAC PE O PERIOADA DETERMINATA DE TIMP
INTR-UN SCOP PRECIS
SI DOAR CU ACORDUL UNUI PROCUROR

asa ca poti sa ajungi la pușcărie dacă îti inregistrezi telefonul si un om inregistrat stie legi

| Ae1 explică (pentru RxTx):

Pai si eu cum fac ceva sa fiu.protejata cand ala ma ameninta găsesc caini morti la poarta cu numele meu pe ei. Si politia zice sa le duc înregistra sa auda ei ca ma amenință... o sa ajung eu sau copilul care are handicap sa fim găsiti fara viata din cauza unor legi...

| RxTx a răspuns (pentru Ae1):

Eu am fost la un curs unde am înțeles că este nevoie de morți victime criminali pentru ca să fie nevoie de sisteme de securitate de paznici de alarme de milițieni de pază particulară de firme care montează sisteme de securitate... de proiectanti de oameni care analizeaza... de tot felul de funcționari
Pentru că un element dinacesta anti social oferă atât de multe salarii atât de multor oameni care se fac că îl alergă în cât el este folositor societății prin prisma faptului că face dezastru in jur
și oamenii vor da busna să își cumpere alarme
să ceară primăriilor să se monteze camere pe străzi
apoi va fi nevoie de oameni care să monitorizeze acele camere
apoi va fi nevoie de alti si alti functionari si birocratie si avocati si multi alti functionari

iti dai seama la câti funcționari le dă un salriu frumos un asemenea personaj.

MIE IMI E SCÂRBĂ DE ACESTĂ STARE DE FAPT

EU AȘ VREA SĂ TRĂIESC ÎNTR-O ȚARĂ FĂRĂ MAFIOȚI FĂRĂ CLANURI MAFIOTE
FĂRĂ șpăgi fără corupție

Așa că am descoperit-o este Elveția
doar acă acolo nu se găesște nimic de muncă pentru Români tehnici cinstiti care nu vor sa devină homosexuali la bordel
ci ei vor să muncesca orice ceva chiar si la gunoieri cu mâna lor

Am fost pe acolo și doar am cheltuit bani și am știut că sunt intr-o țară în care nu există nenorociți
Dar banii sau terminat si eu aici in RomMania știu să fac câțiva bănuți
Așa că sunt constrâns să meșteresc câte ceva pe aici să pot să îmi câștig pâinea de zi cu zi.

| SharpEagle a răspuns:

Depinde de versiunea de Android. Astea mai noi au restrictii pentru anumite aplicatii.
Cauta "Call Recorder" pe playstore. Sunt mai multe, uita-te pe reviews, incearca-le pe rand, daca nu merge din prima (dar nu tine doua sau mai multe instalate, ca se dau cap in cap).
Nu sunt sigur ca pot fi probe in instanta. Cred ca mai degraba faci mai intai plangere si apoi se dispune monitorizarea apelurilor cu tehnica "agreata". Asta ca sa poata fi folosita ca proba.