| maya_1225 a întrebat:

Am nevoie urgent de un sfat, am 20 de ani si am fost batuta de prieten si tinuta in casa cateva ore fara sa fiu lasata sa plec si sincer nu sunt obisnuita in mediul asta cu scandal, batai asa ca as vrea sa fac o plangere la politie? ce rezolv? adica sa nu fie mai rau dupa aia, ar putea sa aiba interdictie sa se mai apropie de mine? ma dor asa coastele dar semne nu am...decat buzele sparte putin si o vanataie, credeti ca imi mai trebuiesc si alte dovezi? pls ajutor ca vreau sa scap de el, nu e sanatos, de multe ori a vrut sa ma omoare dar am luato ca pe o gluma.si mai stiu vecinii care m-au vazut ca la un moment am iesit din casa si a dat in mine de fata cu ei dar nu ma prea bazez pe marturia lor, pfff si nu as prea vrea sa afle nici ai mei pentru ca ma iubesc foarte mult si imi e frica sa li se faca rau.astept raspunsuri ca sa vad ce fac peste cateva ore, scuzati ordinea dar sunt., cum nu doresc la nimeni

5 răspunsuri:
| JESSARYA a răspuns:

Dumnezeule de ce suporti asa fel de tratament din partea celui care se presupune ca te-ar iubi?
Nici sa nu te uiti in urma dupa el, nu pierzi nimic sunt atatia baieti care stiu sa fie atenti cu o fata si tu il alegi pe cel mai...astia sunt scursurile cartierelor, scapa de el cat mai repede.
Daca nu crezi ca poti scapa de el singura sunt de parere ca ar trebui sa le povestesti parinitior tai ceea ce se intampla.
Vrei sa ajungi ca alte femei batute in fiecare zi fara motiv?
Mergi la politie daca e necesar vorbeste cu parintii cu prietenii sa te sustina cu oricine te poate ajuta. Ce Dumnezeu doar ai 20 de ani, nu-ti dai seama in ce relatie te-ai bagat...
wake up, nu-l lasa sa-ti strice tineretea, orgoliul de sine si relatia cu cei din jurul tau.

| ketanal a răspuns:

Deci...
In primul rand, ia si pleaca de acolo, cu sau fara haine si efecte personale. Daca parintii tai sunt in acelasi oras cu tine spune-le doar ca v-ati despartit si atat, si o sa le povestesti cand o sa-ti mai revii sau chestii de genul acesta. Or sa accepte si pentru ceva timp nu or sa te sacaie cu intrebari, si cel mai important or sa si inteleaga singuri ca Mr nu era pentru tine, dupa care usor usor le vei putea spune adevarul. Daca nu ai parintii aproape, du-te la o prietene, o ruda, o cunostinta. Important e sa nu mai stai acolo!
Dupa care, cat ai si acele cateva semne da o fuga la un medic legist sa-ti faca un certificat. Dupa care plangere la politie direct!
Daca tu nu vei lua masuri impotriva unei bestii, aceasta va continua sa-ti faca rau!
Numai bine!

| watzzup a răspuns:

Dai reclamatie la politie da asaa si poti sa faci securitate sau ceva de genu ca sa nu se mai apropie de casa ta si dac nu respecta regulile e tinut in inchisoare sau amenda happy

| maya_1225 explică:

Imi cer scuze pentru greselile de ortografie, dar am scris mai mult plangandsad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal ar trebui sa mergi la politie prima data; adica in secunda in care ai iesit din casa; le spui ca ai fost sechestrata si ca ai reusit sa scapi; ei se sesizeaza si i se poate face dosar penal pentru sechestrare de persoane, lovire etc;(tot ei te trimit la medicul legist); daca te duci dupa ce te muti la ai tai, astia o sa dea pe chestia cu scandal si cu "tine de civil" si altele; sper ca raspunsul meu nu vine tarziu;