| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa cumpar un iphone de la un baiat.Nu am mai avut iphone pana acum, cum ar trebui sa procedez sa nu ma fraiereasca? Ce sa ii cer sau ce sa verific atunci cand vad telefonul? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Laura78 a răspuns:

In primul rand trebuie sa fie un schimb "egal". Adica sa nu-i dai mai multi bani decat ar fi costat de fapt. Apoi trebuie sa il intrebi ce iphone e si sa cauti pe internet sa te asiguri ca nu-ti da altceva. Dupa asta trebuie sa te asiguri ca nu este blocat si este intr-o stare cat de cat buna. Trebuie sa te asiguri ca telefonul e asa cum ti-l doresti inainte sa-l cumperi, ca sa nu regreti apoi. Oricum, daca te pacaleste poti depune o plangere la politie si ei te vor ajuta sa-ti recuperezi banii.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu te sfatuiesc sa cumperi de la nimeni, decat din magazin.
Aici nu-i vorba de farierit cat este vorba de furat si baiatul ala nu-l vine ca nu ami foloseste el telefonul, ci mai mult ca sigur ca-i furat.
Au mai fost cazuri cand politia l-a prins pe cel care a furat si ala a spus cui a vandut telefonul, asa ca politia a venit si la cel care a cumparat telefonul si i l-a luat, lasandu-l cu buza umflata si fara bani si fara telefon.
Indiferent cat se jura ca nu l-a fuart, poate nu el, dar telefoanele iphone sunt cele mai furate aparate si vezi sa nu vina politia la usa parintilor tai, sa va considere complici la furaciune!

Citeste aici unde au scris cei care au fost pe la Politie, cumparand un telefon furat:

https://www.tpu.ro/......ati-ca-am/

https://www.tpu.ro/......i-si-m-au/

| Violleta2022 a răspuns:

Poti sa-l cumperi numai daca are factura cu care l-a cumparat si ti-o da la vanzarea, Apoi trebuie pus sa scrie o chitanta in care isi da datele (nume, prenume, adresa) si suma pentru care ti-a vandut telefonul, ca sa ai dovada ca l-ai cumparat de la el.

| darrio2007 a răspuns:

Cel mai bine este sa il cumperi nou. Cine il vinde nu face asta pentru ca este prea bun.

| danutzu96 a răspuns:

Ca sa nu te fraiereasca cerei cutia originala si factura. Daca le are, nu este furat. Pune-l in fata ta sa isi stearaa contul de iCloud din el si sa ii dea hard reset ca nu cumva sa ramana blocat. Daca incepe cu faze ca e al unui prieten sau al unei rude si nu stie contul nu il cumpara.

| nuestenimic a răspuns:

Atat timp cand cumperi un iphone este indicat o resetare la fata locului si proba cu cartela ca altfel nu poti porni tel dar incearca cu doua cartele diferite ca sa te asiguri ca nu este codat si verificare pe itunes pe pc sau imei sa nu fie fake si verifica versiunea Ios sa nu fie mare ca altfel nu o sa-ti mearga bine si contul icloud daca are sa-l stearga persoana respectiva si dupa aia reseteaza tel di mai intra odata in setari sa vezi contul icloud xa sa te asiguri si inca ceva Daca cumperi Iphon-ul sa arate bine ca daca ai vrea sa-l vinzi pe parcurs sa ai un pret pe el Succes

| RaduCiprian a răspuns:

Vezi ca iphone-ul sa nu fie blocat in icloud

| Motz_Andrei_1998 a răspuns:

Salutare..in pimul rand iphon-ul nu trebuie sa fie blocat in icloud iar daca e pe baza de verificare intra putin pe el sa vezi cu functioneaza(ex: sa raspunda ecranul la atingeri)

| Andrei_Catalin_1993_t5yx a răspuns:

Il cumperi de la el doar dacă îți poate dovedi că e luat din magazin(factura ceva) și 2 că sa fii tu foarte sigur că nu e blocat iCloud sau nu e China și etc il iei și te duci cu el la un GSM unde știi tu că sunt de încredere sau unde ai mai fost și acolo îți poate confirma daca are ceva sau nu!

| Florin_Razvan_1999_q7Yr a răspuns:

Vezi sa nu fie blocat iphonu