| kmy609 a întrebat:

am cumparat un telefon de la cineva, acum telefonul e confiscat de politie spunand ca e furat. ce pot pati ca am cumparat un telefon furat? ajutati-ma va rog

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cunosc legislatia spaniola dar n-ai ce sa patesti, nu prea aveai cum sa stii precis ca este furat. Cum am mai spus o sa pierzi suma data pe telefon.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu aveai de unde sti ca este furat atunci nu patesti nimic, doar ca ai putea ramane cu paguba reprezentand banii dati, daca faptasul nu ti-i restituie si nu exista posibilitatea executarii silite.
Daca se dovedeste ca stiai ca este furat atunci poti fi acuzat de infractiunea de tainuire, citez:
"ART.270. Tăinuirea
  (1) Primirea, dobândirea, transformarea ori înlesnirea valorificării unui bun, de către o persoană care fie a cunoscut, fie a prevăzut din împrejurările concrete că acesta provine din săvârşirea unei fapte prevăzute de legea penală, chiar fără a cunoaşte natura acesteia, se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă.
  (2) Pedeapsa aplicată tăinuitorului nu poate fi mai mare decât pedeapsa prevăzută de lege pentru fapta săvârşită de autor.
  (3)Tăinuirea săvârşită de un membru de familie nu se pedepseşte."

| kmy609 explică (pentru Ioandelasal):

Totul s-a petrecut in Spania, de persoana respectiva nu am cum sa dau ca era un vanzator ambulat iar eu tentata de pretul mic am cumparat. cum la politie nu am cum sa dau numele hotului caci nu il cnosc, pot pati ceva?

| kmy609 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc mult, m.am mai linistit.

| Ioandelasal a răspuns (pentru kmy609):

Nu cunosc legislatia spaniola dar n-ai ce sa patesti, nu prea aveai cum sa stii precis ca este furat. Cum am mai spus o sa pierzi suma data pe telefon.