| adrian_6090 a întrebat:

23 August 1944 - O trădare naţională? Despre actul de la 23 august 1944 din România, s-a scris foarte mult, dar s-au ascuns, cu destula abilitate, poporului român, unele adevaruri ale acestui act si implicatiile lui, în majoritate nefaste pentru România. S-a trecut cu vederea în mod deliberat situatia militara a României în primavara si vara anului 1944, nu s-a spus nimic poporului român despre marea tradare de la Iasi, din 20 august 1944, a comandantului Armatei a 4-a, general de Corp Armata Mihai Racovita, savârsita în strânsa legatura cu Casa Regala si cu Partidul Comunist; au fost prezentate în mod denaturat situatia militara a României de dinainte de 23 august 1944, precum si tratativele diplomatice ale guvernului Antonescu de la Cairo si Stockholm, initiate înca de la sfârsitul anului 1943, ca si despre rezultatele acestora. Nu s-a suflat o vorba despre manevrele cercurilor palatului de sabotare a acestor tratative si nu s-a spus pâna acum nimic despre conspiratia Casei Regale si a P.C.R. pentru arestarea lui Ion Antonescu si a guvernului sau

1 răspuns:
| Maidanezul a răspuns:

Cam pe de aproape ca am citit si eu despre maresal carti groase puse una peste alta cam 0, 5 m lejer. toti recunosc prin carti ca lejer se lungea razboiul cu 6 luni numai cu focsani namoloasa Galati. clar ca antonescu obtinea conditii de pace neeet superioare regele cu golanii lui se alege cu 1-2 avioane iak si salve de tun la moscova si noi cu armata care se preda si erau luati prizonieri si visti in siberia, niste prosti