| Zatharra a întrebat:

Aș dori o listă cu cărți (cât mai multe) care ar trebui citite pentru a-mi forma cultura generală.

Răspuns Câştigător
| ceaiuldetei a răspuns:

Te aplaud pentru întrebare. Felicitări. Alege ce vrei de aici și spor la lectureală. : )

Încearcă: Lucian Blaga (e mai greoi), Mihai Eminescu, George Topîrceanu (are chestii vesele).

Dacă vrei altceva și nu poezii: Vladimir Nabokov, Mihai Eminescu (a avut și poezii și proză și publicistică și de toate), John Fowles, Aldous Huxley, Amos Oz, Flaubert, Maupassant, Beauvoir, Karl May, Jules Verne, Alexandre Dumas, Michel Zevaco, Rodica Ojog-Brașoveanu.

Citește pestriț. Ca să te poți dezvolta. Nu te axa pe un singur subiect.

Ai să ai mai mult decât cultură generală dacă treci prin toate. Curaj.

3 răspunsuri:
| justsummer a răspuns:

Nu exista o lista, ar trebui sa incerci si literatura moderna, dar si clasica. Citeste ce-ti place si o sa-ti dezvolti vocabularul si cultura generala.

| manke a răspuns:

Acesta e un site interesant : http://www.poftim-cultura.ro/;)