| marria a întrebat:

Am nevoie sa-mi maresc rezistenta fizica. Repede. Si asta pentru ca m-a rugat cineva sa facem echipa la un maraton care are loc peste o luna de zile. Eu alerg aproape zilnic sau cel mult la 2-3 zile dar alerg usor, ture de parc pentru ca nu aveam in cap sa particip la vreun concurs. In afara de asta, mi se pare ca obosesc destul de repede. Acum am nevoie de un antrenament serios. E de mentionat ca n-am mai participat niciodata la vreun maraton. Am nevoie de sfaturi de antrenament.va rog mult.

Răspuns Câştigător
| Alex_7297 a răspuns:

În primul rând contează câţi ani ai... Exerciţiile fizice ZILNICE ajută, alergare zilnică, dar nu după cronometru, ci după distanţa parcursă. Îţi propui, de exemplu, să alergi 1 km în 10 min. (dau şi eu un exemplu, nu îţi ştiu rezistenţa fizică). În fiecare zi ridici "ştacheta".
La finalul fiecărei săptămâni, duminica, îţi recomand să faci testul "Cooper". Vezi tabelul http://en.wikipedia.org/wiki/Cooper_test de pe pagina asta, găseşte-ţi vârsta şi vezi cât poţi să alergi în 12 minute ( e recomandat să alergi în jurul terenului, pentru a ştii cu exactitate distanţa parcursă). Baftă la alergat!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate asa de repede. Cred ca stii ca si sportivii de performanta(maratonistii) se pregatesc timp de luni ori chiar ani pentru un concurs si unii chiar nu il pot termina si abandoneaza. Succes!

| StorrY a răspuns:

Du-te draga la o sala!