| AndreiuuMrrr a întrebat:

#bonjour! i have a problem.

Cam intr-o luna, liceul meu impreuna cu alte licee participa la un concurs de alergat rezistenta!
Intrebarea mea thinking ce ar trebui sa fac, cum sa ma pregatesc in luna asta pentru a devenii mult mai bun, sa alerg mai repede, sa rezist mai mult si chestii d-astea big grin
Accept orice fel de sfaturi. Despre antrenament, alimentatie etc.

Fundoiii big grinD

Răspuns Câştigător
| Nickname1890 a răspuns:

In primul rand este foarte important sa ne spui pe ce distanta se alearga concursul, si care este conditia ta fizica actuala. Varsta si timpul pe care il realizezi in momentul asta pe 3000m. Daca nu stii du-te pe pista de atletism si cronometreaza-te pe distanta de 3000m, este un indicator foarte important al capacitatii tale de efort. In functie de astea pot sa te ajut cu un plan de antrenament.

In principiu un program de antrenament pentru rezistenta se imparte in zile de alergari lungi 45m-1ora la puls 150-160bpm, zile de refacere cu alergari usoare de 20-30minute; zile de marire a volumului maxim de oxigen (vo2max) adica intervale intre 30s si 1 minut in care alergi cat poti de tare urmate de 2-3minute alergare usoara dupa care repeti. Si bineinteles zile de repaos total.

Repet imi este imposibil sa iti spun luni alergi o ora, marti faci nu stiu cate intervale miercuri alergi 30 minute etc intrucat nu stiu care este conditia ta fizica actuala si nu stiu ce poti.

In concluzie, fa o testare pe 3000m si revin-o si spune-mi timpul realizat. Spune-mi varsta ta si distanta pe care se alearga concursul. De asemenea pe ce data este concursul.

Bafta!

4 răspunsuri:
| ZvT a răspuns:

Bagi shaorma, 2-3 pe zi pana la concurs.

| GreenSky a răspuns:

In primul rand antrenament, in fiecare zi iesi si aleaga in parc cat poti fara sa te fortezi!
Iar alimentatia cat mai sanatoasa bineinteles! Si hidratare!
Mult succes!

| zHeArTz a răspuns:

- Multe Genoflexiuni
- Alearga cel putin 30 de minute pe zi
- Fara alcool si tigari in exces.
BAFTA!

| maria1306 a răspuns:

Trebuie sa alergi in fiecare zi cat poti de mult, si treptat iti va creste rezistenta. Incearca sa bei multa apa si sa mananci sanatos. Spor la alergat! happy