| ionif a întrebat:

Am tot citit intrebari pe acest site despre Titanic dar unele comentarii chiar sunt eronate. In primul rand tot ce apare in filmul 1997 este regizat, iar femeia aceea batrana nu a fost supravietuitoare de pe titanic si o chema Gloria Stuart!
Ultimii supravietuitori care erau trecuti de 20 de ani au murit prin 1990-1991-1992-1993, iar ultimul supravietuitor al Titanicului a murit in 2009 la varsta de 97 de ani iar cand a fost pe Titanic avea 7 luni si o chema Millvina Dean.

Jack & Rose nu au existat in realitate este doar o poveste fictiva.

Da filmul e bazat pe o poveste reala, povestea Titananicului care la trei zile de la plecare, la ora 23:40 în data de 14 aprilie 1912, s-a ciocnit cu un aisberg și s-a scufundat la ora 2:20 în dimineața următoare, în urma căreia și-au pierdut viața 1514 persoane din 2224.

Titanicul s-a scufundat din cauza modestie celor care l-au construit. "Nici domnul insasi nu l-ar putea scufunda". Acestia au primit numai putin de 4 advertismente in seara naufragiului la care li s-au raspuns "Tineti-va gura suntem ocupati". Modestia si inconstienta au scufundat Titanicul deoarece nu au luat in seama advertismentele si au continuat sa mearga cu 21 de noduri.Aaa si inca o chestie barcile aveau capacitatea de a urca in era 70 de oameni dar ele au fost incarcate cu 12, 23, 40 iar ofiterii au spus ca cica barcile se pot scufunda! Toate cele 20 de barci au fost testate la Belfast cu greutatatea a 70 de barbati, si tinand cont ca in ele au fost mai multe femei puteau sa bage 70.
R.M.S. Carpathia: a fost singura nava care era ce-a mai aproapiata si care au urcat oamenii si barcile pe punte.
R.M.S. Olympic: În data de 14 aprilie 1912, Olympic a primit mesajul de ajutor din partea Titanicului, dar era prea departe pentru a putea asista. Asemenea Titanicului, Olympicul nu a avut destule bărci de salvare. La întoarcerea în Anglia, Olympicul a fost echipat cu mai multe bărci de salvare. Șase luni mai târziu, compania a anulat o cursă a Olympicului pentru a se putea întoarce la șantier pentru înălțarea compartimentelor etanșe și pentru adăugarea încă a unui strat de oțel în jurul chilei și, cel mai important, adăugarea unui număr de bărci de salvare suficient pentru toți pasagerii și echipaj. Cu toate aceste modificări, tonajul a ajuns la 46.439 de tone. În 1913, Olympicul s-a întors în serviciu și a devenit cel mai mare vas din lume pâna la prima cursă a navei SS Imperator în iunie 1913.

White Star Line a avut 3 nave surori: RMS Olympic, RMS Titanic si HMHS Britannic, dintre care doar Olympic a avut o cariere lunga si glorioasa pana cand in septembrie 1915, Olympic a fost transformata de Marina Regală în navă de transportat trupe

Daca am dat niste informatii gresite va rog sa spuneti!
Va recomand 2 filme:

A night to remeber (1958): http://www.youtube.com/watch?v=v6MoOuYSpg0
Britannic (2000): http://www.youtube.com/watch?v=IxhQN3Yqn_U&feature=relat ed

Si intrebarea: Voi ce credeti despre Titanic ca vapor nu ca film?

3 răspunsuri:
| dienuta1990 a răspuns:

Titanic ca vapor cu siguranta a fost unul cu o capatitate foarte mare care transporta o mare de oameni si indiferent de faptul ca filmul nu e realizat chiar dupa ceea ce s-a intamplat de fapt eu cred ca povestea Titanicului a facut inconjurul lumii.

| BL4J a răspuns:

Dar de ce britanicii au desconsiderat RMS Titanic ca barcă/vapor/navă etc?

| Duluman2002 a răspuns:

In primul rand a existat un J. Dawson.Si e interesant titanicul