| BL4J a întrebat:

Conform datelor pe 15 aprilie 1912 la ora 02:20 a avut loc catastrofa Titanicului sad
Se mai știe că cei care au rămas pe vapor au cântat un imn Welsh...
Iar 712 oameni cu 19 bărci de salvare au supraviețuit...
Câți oameni au fost în total pe vapor?
Care este cea mai plauzibilă teorie conform experților că s-ar fi scufundat (problemă) Titanic?
Ce părere aveți despre asta?
Vi se pare normal ca un om să construiască o navă atât de mare?
Mai sunt bărci mai mari sau asemănătoare Titanicului în prezent (și-a învățat omenirea lecția)?
Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Au fost in jur de 2200 de persoane, dintre care 1300 de calatori, restul echipajul.

La momentul respectiv, era cea mai impunatoare constructie navala, si epata prin lux, nu doar prin dimensiuni.

**Am citit ca cel mai tanar pasager care a supravietuit avea 2 luni, o fata, si a murit la 97 de ani.

Titanicul a fost orice, numai o barca nu.
In ziua de astazi exista vapoare si cruisere de gabarit dublu, sau mai mari.

Ciocnirea a avut loc cel mai probabil datorita unei alegeri gresite a capitanului.

Insa nu putem sti noi daca respectivul iceberg ar fi putut fi evitat.
Nu stim nici ce masuri au fost luate cu exactitate; ce am vazut prin filme referitor la izolarea compartimentelor - sunt mai mult teorii.

Cert e ca dupa ce a intrat apa in el, datorita greutatii, prova (partea din fata) a fost trasa in apa,
iar dupa scufundarea jumatatii din fata, vasul s-a rupt in doua.
Alta explicatie logica nu exista.

| BL4J explică (pentru NLS):

Dacă a fost comandat de căpitan ca toți copii și femeile să meargă în bărcile de salvare...
Nu se știe de ce au murit copii/bebeluși/femei?
Nu erau destule bărci pentru salvare?

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt mult mai mari, enorme, azi.

| johnnny123 a răspuns:

Puteai sa gasesti singur raspunsurile la toate intrebarile astea daca faceai un efort de 5 minute...

"Câți oameni au fost în total pe vapor?"
2, 208 oameni in total (pasageri+echipaj)

"Care este cea mai plauzibilă teorie conform experților că s-ar fi scufundat (problemă) Titanic?"

Toata lumea stie ca Titanicul s-a scufundat in urma coliziunii cu un aisberg. Nu este o "teorie plauzibila", este realitatea incontestabila.

"Vi se pare normal ca un om să construiască o navă atât de mare?"

De ce nu? Care ar fi problema?

"Mai sunt bărci mai mari sau asemănătoare Titanicului în prezent?"

Toate navele de croaziera din prezent sunt mult mai mari decat Titanicul. Tonajul mediu al unui vas de croaziera modern este cam de trei ori mai mare.

"Si-a învățat omenirea lecția?"

Ce lectie ai fi vrut sa invete omenirea? Ca nu este recomandat sa te lovesti cu vaporul de un aisberg? Cu siguranta navigatorii stiau asta si inainte de Titanic.

| BL4J explică (pentru johnnny123):

Iar în filmul din 1953 este prezentat că Titanicul nu s-au rupt în două...
Și sunt mai multe teorii cum că a explodat sau că căpitanul a vrut să ocolească avertizarea

| johnnny123 a răspuns (pentru BL4J):

Dar intelegi diferenta dintre "film artistic" si "documentar"?

Filmele la care te referi tu sunt filme artistice, nu sunt documentare. Mai ai putin si intrebi cum de Leonardo di Caprio este inca in viata daca s-a inecat cand s-a scufundat Titanicul.

| BL4J explică (pentru johnnny123):

A da bună remarcare :]
Am uitat diferența...
A.și mai ales că, când s-a făcut acel film la care m-am uitat nu se știau atât de multe lucruri ca în prezent
Doar că dacă s-ar rupt în două se poate ca uni oameni din bărci să fi murit...

| NLS a răspuns (pentru BL4J):

Nu uita ca abia in 1985 a fost efectiv descoperita si inspectata epava.
Deci chiar si documentarele dinainte de acest an, nu aveau baza stiintifica sa poata afirma ceva cu exactitate.
Si in ziua de astazi mai sunt persoane carcotase (cercetatori) care infirma teoria propusa, cu atat mai putin inainte sa fi fost inspectata amanuntit epava.

Din cate am citit,
Titanicul putea transporta maxim 3500 de persoane,
iar barci de salvare avea pentru nici jumatate din acest numar maxim, pentru aproximativ 1100 dintre pasageri.
La care mai adaugam persoane inghetate (era foarte rece noaptea in zona respectiva),
sau barci rasturnate din greseala,
conflicte intre pasageri.

| KR0NSTADT a răspuns:

Prea mult circ în jurul Titanicului. Marele vas german MV Wilhelm Gustloff a luat cu el în adâncuri peste 9000 de oameni, refugiați, dar lumea nu scoate o vorbă despre această tragedie.
Îți recomand să citești cartea documentar "Ținta atacului: Vasul Cap Arcona".
După ce o vei citi, scufundarea Titanicului ți se va părea o căzătură cu bicicleta.