| LuCi82820 a întrebat:

Am un catelus de 6 luni si nu stiu cum sal dresez pentru ca este neascultator ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| PeachTheo a răspuns:

Eu cu catelusa mea care are acum 4 ani am invatat-o pe la 4 luni sa aduca o minge de tenis dandu-i ca recompensa biscuiti de caine sau boabe de caine.Am invatat-o cu aceeasi metoda sa latre la cineva, sa sara pe el si sa joace leapsa. E dragut sa poti dresa un caine!

5 răspunsuri:
| Wihaela a răspuns:

In primul rand ia ceva zgomotos, si cand face ceva ce nu trebuie, misti de aceea jucarie pentru a face zgomot.si asa se va obisnui. bafta :3

| Kanghu a răspuns:

Depinde cum incerci sa il dresezi.
O metoda ar fi sa il rasplatesti de fiecare data cand face ce trebuie si sa il "atentionezi" de fiecare data cand face un lucru rau.
Acuma e destul de mic, prin cap ii trece numai joaca si e nazdravan, incerci sa il indemni spre ale bune dar nu il dresezi pentru ca e mic. Ai grija totusi sa nu se obisnuiasca cu lucrurile neplacute.

Succes!

| Adynanana a răspuns:

Incearca sal raspletesti cand face ceva bine; cand face ceva rau "pedepsestel" ceartal sper sa ca te-am ajutat

| spidy a răspuns:

Eu am 4 catei in varsta de 6 luni ...cand fac ceva rau atentioneaza-i cu ceva, eu cu matura ii avertizam nu ii bateam. acum cand vad matura fug in fundu curtii.

| Florin2009 a răspuns:

Du-l la un dresor! Serios!