| betmen a întrebat:

Am un catelus atat de dragut si nu stiu cum so dresez sa nu faca in casa, ca deja a facut, daca stiti dau funda.

Răspuns Câştigător
| LOwee02 a răspuns:

E pui? Daca e pui si inca nu ai vaccinat-o, n-o scoate afara fiindca poate sa ia virusi si sa se imbolnaveasca. Dupa vaccin poti sa incepi sa iesi cu ea afarica dupa un program pe care il stabilesti tu. Daca mai face in casa ceart-o si dai o palmita la botic. In general cand comunici cu un catel si ii oferi mici rasplate si pedepse intelegewinking Sper ca te-am ajutat.

5 răspunsuri:
| Clauvdgg a răspuns:

Pai nu o sa poti face ceva si apoi a doua zi sa nu mai faca. Deci il certi defiecare data si cand il vezi ca incepe sa miroase prin casa il scoti repede afara si stai pana face apoi il duci in casa. Deci o sa iti ia 2-4 luniwinking
Eu pana am invata-o am cumparat niste chestii ca scutecele doar ca se puneau pe jos ca niste covorase si aveau un miros anume si numai acolo isi facea treburile...

| AndreeutzaDeea a răspuns:

Daca este pui si nu are voie afara pana termina cu vaccinurile, ii poti cumpara un pampers special din pet-shop, eu i-as recomanda pe pampersii din farmacii deoarece sunt mai grosi si asa nu pateaza covorul, sau pe ce ai pus tu.Il vezi unde face iar cand a facut in locul respectiv stergi cu pampersul,il certi calm dar cu un ton sever iar apoi il pui sa miroasa pampersul cu care ai sters,iar apoi el va face mereu acolo,cel putin pana il poti scoate afara,cat despre locurile in care a facut,poti sterge si cea mai mica urma de miros sau pata cu otet,asa nu va mai face in casa si va face pe pampers,tine minte, chiar daca este dragut foc trebuie sa te impui ca stapan, dar fara bataie sau altceva, cu un ton sever si o pedeapsa pe masura, succes!

| ChristinneK a răspuns:

Daca ai spus catelus presupun ca e micut, deci nu te sfatuiesc sa il inveti sa faca afara.Scopul este sa nu dai catelului ocazia sa-si faca nevoile in casa adica daca sa scapat si a facut curata imediat cu apa si otet fiind mascul acestia au tendinta sa-si marcheze locul daca a facut acolo si simte mirosul va mai face si a doua oara.Invata-l sa faca pe ziar ce-a mai excelenta metoda pentru un catelus, retine ca puii nu se pot controla la fel de bine ca si cainii adultisi simt nevoia sa usureze mai des.Acopera o parte in care acesta face mai des cu ziar atunci daca se obisnuieste sa faca pe ziar redu treptat zona pe care ai acoperit-o luand din ziar si lasand tot mai putin probabil va folosi cam tot aceeasi zona de pe podea, incurajeaza-l sa faca intr-un singur loc, poti lasa o bucatica cu urina care sa il atraga in acelasi loc nu una mare care sa fie insuportabila la miros apoi acopera ziarul cu urina cu unul curat incat mirosul in va incuraja sa continue sa faca pe ziar in cele din urma va fi nevoie sa pui doar un ziar. Daca greseste si face pe podea curata si repeta exercitiul.Nu uita curata podeaua daca greseste ca acesta sa nu creada ca podeaua e locul unde trebuie sa-si faca nevoile.Succes si sa nu il certi daca greseste va reusi intr-un final.

| Adrianos112 a răspuns:

Il sustin pe LOwee02

| GeckoTimisoara a răspuns:

Si eu sunt perfect de acord cu LOwee02 deoarece am fost in aceeasi situatie ca si tine.Dar, daca inca nu e destul de mare pentru a iesi afara (partea cu vaccinul) si vrei sa o dezobisnuiesti sa faca in casa, poti sa ii pui in baie pe jos un scutec(pampers) special pentru catelusi.Il pi pe jos, si cand observi ca vrea sa faca caca/pisi in casa il iei si il duci in baie, dupa care inchizi usa pentru 1 minut sau 2.Scutecul(panpersul) are un miros aparte care atrage cainele sa isi faca nevoile acolo, ca si nisipul la pisici.Scutecul(pampersul) odata folosit trebuie aruncat si pus altul pe jos. Dupa cateva,, incercari" se va obisnui. Eu asa am facut big grin si intr-o saptamana se rezolva tongue!