| Daniela121986 a întrebat:

Am visat ca ma maritam in rochie de mireasa neagra, dar plus ca era si crosetata iar mie nu mi-a placut. ce inseamna asta?

Răspuns Câştigător
| Parisblue a răspuns:

Rochie neagra inseamna:perioada dificila a vietii tale, totul si se pare grav, trist, pesimismul a pus stapanire pe tine; trebuie sa tratezi totul cu multa seriozitate; viata ti se pare grea sau trista; pierderi, necazuri, lacrimi.:d

8 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Inseamna ca ai avut un vis... nu fiecare vis inseamna cevawinking

| MosCraciun a răspuns:

Rochie inseamna - frumoasa, eleganta, curata, noua, de gala - imaginea pe care o lasi in societate este pozitiva, luminoasa, optimista; reputatie foarte buna; esti vazut cu ochi buni;
- alba, luminoasa, vaporoasa, in culori vii - perioada luminoasa a vietii tale, lipsa de griji, nimic grav nu pare sa te deranjeze acum; viata si se pare frumoasa;
- de mireasa - vezi mireasa;
- urata, rupta, murdara, veche, din material prost - imaginea pe care o lasi in societate este negativa, sumbra, pesimista; reputatie proasta, risc de a-ti stirbi imaginea; nu esti vazut cu ochi buni;
- prea mare sau prea lunga, prea scurta sau prea stramta - iti estimezi gresit capacitatile, nu vei face fata la ceea ce ai inceput; nu ai o parere foarte clara asupra capacitatilor tale de a rezolva o problema;
- neagra - perioada dificila a vietii tale, totul si se pare grav, trist, pesimismul a pus stapanire pe tine; trebuie sa tratezi totul cu multa seriozitate; viata ti se pare grea sau trista; pierderi, necazuri, lacrimi.

| iuliaoprea a răspuns:

Atunci cand te visezi mireasa exista o interpretare tipica in traditia populara, care afirma ca este un semn rau, de moarte. Probabil ca se porneste de la inversiunea culorilor: albul rochiei de mireasa este considerat negru - un simbol al doliului. Deci, fie anuntul mortii tale, fie al unei persoane foarte apropiate. Nu am intilnit asemenea vise in practica analitica. Dar cu siguranta ca ele nu anunta moartea. Sau daca este sa ramanem pe teritoriul acestei interpretari poate fi vorba de o moarte simbolica, initiatica. Dupa cum mireasa paseste intr-o noua viata dupa maritis, la fel analizatul incepe o noua viata dupa ce se angajeaza trup si suflet intr-o cura psihanalitica. Poate fi, deci, un semn bun.

| laurentiu_9029 a răspuns:

Inseamna ca e un simplu vis si restul comentariilor scrise de ceilalti cum ca ar avea anumite semnificatii sunt de rahat.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce nu ti-a placut, ca era neagra sau ca era crosetata?