| RazvanPopa a întrebat:

Are cineva regulamentul pentru jocul Capitaly de la Noriel? Este un joc din jurul anilor 2000, asemanator cu Monopoly. Nu reușesc să-l găsesc online.

4 răspunsuri:
| ZokoZEW a răspuns:

Căsuţele speciale
4 – La televizor
Uneori e o piedere de vreme să stai prea mult la televizor, mai ales când prietenii tăi se joacă împreună, fac sport şi se
distrează de minune. Cine se uită la televizor rămâne în urmă. Stai un tur!
7 – În tiroliană
Ce poate  mai palpitant decât să te avânţi cu toată viteza deasupra lumii întregi? Curajos cum eşti, îţi iei zborul şi te
duci direct în căsuţa 12!
10 – Mersul pe bicicletă
Mersul pe bicicletă e o experienţă de neuitat... la propriu! Odată ce-ai învăţat, nu mai uiţi niciodată! Urcă-te în şa şi
pedalează vitejeşte pe drumul copilăriei. Ai să ajungi departe cu bicicleta. Mai exact, direct în căsuţa 13!
15 – Baterie descărcată
Rezervele tale de energie sunt pe sfârşite. Trebuie neapărat să-ţi faci obiceiuri mai sănătoase, ca să i plin de vitalitate
şi cu chef de joacă. Dacă ai un cartonaş cu obicei bun, poţi avansa direct în căsuţa 18. Dacă nu, aluneci înapoi în
căsuţa 13.
19 – Lift pentru leneşi
Spune-mi cum eşti ca să-ţi spun... cum ajungi la etaj! Cu liftul dacă eşti mai leneș, pe scări dacă vrei să i sănătos!
Acum, dacă tot ai ajuns în căsuţa 19 şi te-ai hotărât să iei liftul, trebuie neapărat să ajungi în căsuţa 20 ca să continui.
Asta înseamnă că, atunci când îţi vine iar rândul, trebuie să obţii la zar cifrele 1, 2 sau 3 ca să treci în căsuţa 20. Nu poţi
avansa cu 4, 5 sau 6.
22 – Somn uşor!
Chiar dacă nu poţi să te joci în timp ce dormi, i sigur că somnul e cel puţin la fel de important ca joaca! Îţi dă energie,
îţi revigorează mintea şi te ajută să înveţi mai uşor. Un copil preşcolar are nevoie de 10-12 ore de somn pe zi. De
aceea, dacă ajungi în căsuţa 22, rămâi acolo pentru moment. Dar la următorul tur, avansezi direct în căsuţa 28, fără să
mai arunci zarul.
26 – O poftă bună!
Peştele este alimentul super gustos care te face mai deştept şi mai puternic, pentru că are grăsimi bune, cum ar
omega-3. Dacă ai poftă de peşte, să ştii că e o poftă bună! Mănâncă unul, ca să te duci direct în căsuţa 28!
29 -30 – În largul tău!
Înotul în apa mării e atât de plăcut, încât nu te mai saturi. De asemenea, te ajută să te menţii în formă. Înoată după
pofta inimii: dacă pici în căsuţele 29 sau 30, aluneci direct în căsuţa 31.
33 – O inimă bună!
Inima este comoara ta! Păstreaz-o sănătoasă, puternică şi veselă cu o alimentaţie echilibrată, obiceiuri bune, multă
mişcare şi mai ales cu prietenie! Arată că ai o inimă bună şi alege un jucător care să înainteze imediat cu 3 căsuţe din
căsuţa în care se aă. (Dacă în urma mutării ajunge într-o căsuţă specială, efectul acesteia nu se aplică.)
35 – Baterie descărcată
Rezervele tale de energie sunt pe sfârşite. Trebuie neapărat să-ţi faci obiceiuri mai sănătoase, ca să i plin de vitalitate
şi cu chef de joacă. Dacă ai un cartonaş cu obice bun (cu baterie), poţi avansa direct în căsuţa 38. Dacă nu, aluneci
înapoi în căsuţa 31.
37 – Poftim la ronţăit!
Ai poftă de ceva bun? Ronţăie un morcov ca să capeţi super puteri! Este delicios şi plin de vitamine, îţi curăţă dinţii şi
îţi îmbunătăţeşte vederea. Foloseşte-ţi puterile ca să ajungi direct în căsuţa 38. Dar numai cu condiţia ca după joc să
mănânci un morcov!
Cine ajunge primul în căsuța cu numărul 41 câştigă! (Observaţie: Pentru a câştiga trebuie să obţii la zar un număr
egal cu numărul de căsuţe pe care trebuie să le străbaţi până în căsuţa 41).

| GucciMarcheaza a răspuns:

E regula prioritatii de dreapta cand nu merg semafoarele
spor la joc!