| anonim_4396 a întrebat:

Aseara am fost la o terasa din cartier unde se mai strange lumea sa vada meciul, m-am dus sa mai scap de stres si monotonie, am luat o sticla de vin si m-am pus la o masa, ma uitam erau gasti oameni, numai eu singur, se mai uita cate unul ciudat la mine, ma simteam ca un intrus.
Daca as schimba orasul/tara ar fi o solutie? Ce as putea sa fac ca sa gasesc un tovaras cat de cat ok cu care sa ies si sa am si ceva in comun?
Daca veniti cu sfaturi de psihologi veniti degeaba, nu functioneaza.
Daca are vreo importanta, am 29 de ani.

42 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Lasă beutura ca te distrugi

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu. 2. Să caști gura și să vorbești. Funcționează.

| relian a răspuns:

Mai cauta, mai vorbeste cu oameni, trebuie sa gasesti pe unu sa ai ceva in comun.
Adevarul ca dupa 25 de ani ai slabe sanse sa gasesti amici cu care sa ai in comun ceva, sau mai bine spus gasesti dar aia au alte preocupari, familie, sau stiu si eu munca etc, nu prea te poti intilni sa zic asa.

Daca te muti in alt oras o sa fie si mai naspa, acolo nu o sa vezi nici chipuri cunoscute, oamenii is peste tot la fel.

Acu ca a fost mondialul asta, ai fi putut sa te gasesti cu ceva amici, asta daca sar uita si ei la fotbal, sau mai stiu si eu ce chestii in comun sa aveti.

Cineva pe aici o baga pe aia, daca la varsta asta nu ai prieteni e de rau laughing Probabil respectivul nubstie cei ala un prieten.Nu stiu daca te consoleaza cu ceva, nici eu nu am prieteni laughing sincer nici nu am avut vreodata, dar asta e viata, vorbesc cu familia mea, mai ies cu vecini, asta cand is in RO.

Pe aici pe unde sunt in tari straine, cunosc romanii, inainte ieseam cu cineva, dar se pare ca ala iesea din a, te considerente, acu nu mai iese laughing ne sunam, mai vorbim la telefon, dar nu iese cu mine, ala cauta sa iasa numa cu femei, mai exact sa fie in prezenta femeilor, ca doar cu ele poate sa se laude cu ceva laughing daca intelegi ce zic.

Cum zic fiecare ori are familie, ori are nu stiu ce job, ori sta departe, asa oameni ar fi cu care sa iesi sa mai povesatesti cate ceva.

Nu vad ce legatura are aici psihologu laughing cand ai un amic un prietern ceva, trebuie sa ai in comun chestii, altfel ce sa faci sa te uiti unu la altul? Asa te uitai si tu la bar cum ai zis, aia se uitau la tine.

Nu dispera, mai bine fa-ti o iubita, atunci nu o sa mai simti lipsa mai stiu eu caror amici, prieteni.

| anonim_4396 explică (pentru relian):

Sa fac iubita?!laughing alea sunt mai ciudate.

| Catrice a răspuns:

Dacă nici la vârsta asta nu ai prieteni...e nașpa.

| Jus7t a răspuns (pentru Catrice):

Deci omu e deprimat, a incercat sa rezolve ce se poate cu psihologul, se simte singur iar tu vii cu..."ce naspa".

Ti s-a mai zis ca esti printre cele mai pr0aste persoane de pe TPU?
Daca nu, iti zic eu, esti proasta rau.

| Catrice a răspuns (pentru Jus7t):

Tu ești mai prost atunci.
De unde știi ca nu a rezolvat nimic? Mulți refuza sa și meargă în ideea ca nu au nimic sau nu sunt nebuni și nu au ce cauta si deci refuza sfatul cu privire la vizita unui psiholog din partea altora.

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

Matale venisi acilea sa te certi sau sa dai un sfat?

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu eu am început cu jignirile.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Jus7t):

A incercat? Ce a incercat? La alta intrebare similara l-am intrebat de orasul de unde e, am zis ca dau eu o bere, mai stiu grupuri de oameni cu diverse interese comune, ii recomand la o adica si un pisicolog, ceva. Mi-a raspuns de parca l-am injurat. Si acum revine cu aceleasi probleme. Am impresia ca mai mult cauta atentie pe aici, dar sa vrea cu adevarat o schimbare in viata reala, din parti...

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu ai zis ca dai o bere, te-ai comportat ca si cum eu sunt un retard mintal si tu din mila imi intinzi o mana de ajutor.
mergi si reciteste ce ai scris acolo!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi care a fost prima mea intrebare si cum a evoluat de acolo discutia. Daca cineva iti intinde o mina de ajutor, mai stai sa comentezi ca pare a fi din mila sau mai stiu eu ce interes ascuns? Serios? Ai face bine un pic sa iti evaluezi atitudinea fata de cei din jur inainte sa comentezi ca vai ce nasoi sunt oamenii si ce singur esti tu.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Asa e ca tine, ai dreptate, acum du-te si freaca-i pe altii la icre!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

QED

| Jus7t a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ah, pai tu il "cunosti", eu vad o intrebare si dau un raspuns.
Nu stau sa intru pe profilu lor sa vad ce alte intrebari au mai pus.
Iar de tinut minte de la alte intrebari habar nu am.
So yeah.

| Jus7t a răspuns (pentru Catrice):

"Tu ești mai prost atunci." aha, asa functioneaza laughing

"De unde știi ca nu a rezolvat nimic?" > din ce zice aici " Daca veniti cu sfaturi de psihologi veniti degeaba, nu functioneaza. " pare ca a incercat dar nu a functionat, ori mai trebuie perseverenta, etc.

Nu ai motiv sa apari la o intrebare de genu si sa jignesti persoana, sa iei situatia la misto.
Depresia nu e ceva de luat la misto, decat daca esti cum am mentionat.

| Jus7t a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Si da boss, daca esti singur trebuie' sa iesi cu primul anonim de pe TPU care ti "iese in cale".

| anonim_4396 explică (pentru Jus7t):

Imi place cum gandesti, uite, cu tine m-as intalni happy

| Catrice a răspuns (pentru Jus7t):

Ieși in lume si cunoaște lume
Știu care zic ca nu funcționează după o ședință și nu mai vad un psiholog niciodată.
Unde zice ca are depresie? Sau i-ai pus tu cu pregătirea ta medicala diagnostic?

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

Cred ca am nu stiu, daca nu imi merge nimic bine, iti dai seama ce fericit sunt, viata mea e un sir de probleme.

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu merg lucrurile bine ca iei decizii proaste asta nu înseamnă depresie.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Jus7t):

Pai trebuie un pic analizat si contextul. Ajuta mult adesea sa vezi ce a mai intrebat omul inainte, cum i-a tratat pe cei care i-au raspuns, ce are in cap...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Jus7t):

Pai care e problema? Daca vrei sa stai de vorba pur si simplu cu cineva, e de preferat un anonim. Nu a zis ca e gay, nici eu nu am zis ca as fi, deci ar fi pur si simplu doi oameni la o bere care stau la povesti. Ce, tu nu mai ajungi sa bei pe la o terasa ceva si sa intri in vorba aleator cu cineva cu care sa mai stai la povesti dupa aia? Daca nu, atunci schimba terasa.

| J0B0MAT a răspuns:

Nu are treabă țara.Idioți sunt peste tot, în unele țări mai mulți decât la noi.
Susțin și eu ce ți-a zis Cristi, (deși nu cred că spun asta) ar trebui să eviți băutura cât de mult.
Ai putea să ieși cu rude ceva cu gașca lor și așa mai cunoști oameni noi.
Sau cu amici mai îndepărtați, colegi de serviciu sau facultate si tot așa întâlnești oameni noi.
Dacă nu, ia-ți un câine. Ieși cu el.
Și mai lăsați depresiile astea cu n-am cu cine ieși, că nu-i un capăt de lume. Ieși și singur, că prietenii adevărați rar se mai găsesc. Nici frații nu mai sunt ce erau odată.

| anonim_4396 explică (pentru J0B0MAT):

Am caine, dar e batran are 14 ani, nu mai duce el plimbarile, e un mos smiorcait.

| J0B0MAT a răspuns (pentru anonim_4396):

Lasă că duce puțin acolo. Vă mai opriți pe o bancă la o sămânță. Se mai uită și el la vreo cățelușă, tu la vreo stăpână. Doi bătrâni amândoi, eu zic că o să aveți plimbări foarte bune.

| Emma30555 a răspuns:

Ca sa ți faci prieteni trebuie sa pornești de undeva. Sa faci parte dintr un mediu, grup, unde poți socializa și cunoaște oameni cum ar fi un job, cursuri, un bar pe care sa l frecventezi mereu și sa poți lega o conversație cu barmanul de exemplu. Oamenii își fac prieteni la școala, facultate, la job, vecini, locuri unde se duc des. Și dacă faci niște cursuri de dans sau pictura ceva ce te pasionează poți cunoaște oameni cu aceleași pasiuni ca și tine. Știu persoane care sunt pasionați de pescuit sau motoare, au socializat întâi online apoi s au mai întâlnit și în realitate. Trebuie sa fii și tu relaxat, fără prejudecăți, nu contează ca te ai dus la acel bar singur sunt și persoane care mai ies singure și nimeni nu se uita ciudat.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Antidepresive iti recomand. SSRI pentru inceput.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Daca vrei sa ne rupem hai in Bucuresti.

| haileewatson a răspuns:

Ca si adult poti sa-ti faci prieteni prin intermediul activitatilor zilnice, adica job si hobby-uri (daca ai). Nu ai pe nimeni cu care sa ai interese comune? Mai e si varianta sa cunosti oameni online din orasul tau, dar nu e ideala. Din cate inteleg nu esti multumit nici de job, in locul tau ma straduiam sa imi schimb job-ul mai intai, sa gasesc ceva mai bine platit si unde sunt oameni ok cu care sa socializez. Sau optiunea 2 ma mutam intr-un oras mai mare cu mai multe posibilitati. Mai e o varianta sa te apuci de hobby-uri noi: dans…sala…orice

| anonim_4396 explică (pentru haileewatson):

Da, aparent nu pot crea o conexiune cu nimeni. Imi plac oamenii reali, inteligenti si foarte perceptivi.

| Seba2013 a răspuns:

Sistemul este infectat. In timpurile din urma oamenii vor fi fara afectiune naturala, invidiosi, egoisti, etc. Au pus luna peste soare iar ca sa gasesti raze de lumina le gasesti doar cu portia. Asta este sistemul materialist. Orgoliul, invidie, egoism, placeri, bani, etc. Mai buni erau cand erau copii. Bogatia i-a indepartat. Au uitat de lucrurile simple. Prea multe diviziuni. Multe secte intelepte in ochii lor, unde tu esti doar o persoana din lume pacatoasa. Si multe lucruri seculariste care s-au suprapus peste razele soarelui. Insa daca sunt fericiti trebuie lasati in paradisurile lor. Mama contra fiu. Frate contra frate. Oras contra oras si etc. Si aerul l-au infectat si pamantul. Cand iesi afara nu iesi in natura si in largul tau ci intri intr-un Matrix unde gasesti doar obstácule, capcane si inchisori.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Recomandarea mea este. Fă tu primul pas.

Eu sunt la fel ca și tine.
Călătoresc foarte mult, singur și foarte rar in același loc.
In 2022. Timeline ul de pe google îmi indică 492 de orașe și 17 tări.
In mare parte sunt preocupat cu serviciul pană la 4-5 dupămasă, Dar după aia ies in oraș și caut baruri unde există și jocuri. Bilard, bowling sau jocuri de genul ăstă,
Mă așez la masă, mă uit in jurul meu și caut băieți care par sociabili sau sunt singuri. Apoi mă duc și intreb politicos dacă vor să jucăm cateva partide. Din 10 invitați, nu cred c-am fost refuzat mai mult de două ori. Oamenii care nu te cunosc sunt mai drăguți decăt cei care te știu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu mai reusesc sa imi fac prieteni deloc, dau numai de ciurucuri, oameni de 3 lei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oamenii s-au schimbat sunt foarte superficiali si ii interesesaza doar ambalajul, nu si continutul. De asta nu reusesc sa imi fac prieteni...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu ies mereu alone prin oraș, scriu, merg prin pădure, fac toate nebuniile de una singură și nu știu în ce oraș ești tu, dar în al meu clar predomină patriarhia și găștile, dar și sentimentul că toți se cunosc cu toți, eu nu cunosc pe nimeni și nu mă cunoaște nimeni, crezi că mă interesează ce cred alții? M-a interesat până când am aflat că sunt singură în Univers și trebuie ori să-mi pun capăt zilelor ori să învăț să mă bucur de orice, alone, dar să mă bucur, de ploaie, de stele, de muzica la maxim din mașină, de condusul noaptea, de mâncare, de pisicile vagaboante, de frunza care-mi traversează calea când merg pe drum. Îți spun asta pentru că ai zis că nu vrei sfaturi psihologice, atunci poate un exemplu personal te ajută.

Cât de legat prietenii sunt cea mai în nemăsură să-ți dau eu sfaturi, dar dacă ți-aș da totuși unul, ți-aș sugera să mergi cu treabă în diverse cercuri, pe mulți oameni așa îi poți întâlni (voluntariat, ateliere pentru un hobby, poți căuta și pe aplicații online, dar totuși nu cred că ar fi la fel de real ca face to face).

Și totuși ca să-ți dau și un sfat ușor psihologic, treaba cu schimbarea locului, ar fi degeaba dacă tu ești introvert sau pur și simplu așa, nu poți socializa din diverse motive. Problema nu este locul problema suntem noi, oamenii care suntem făcuți să fim alone în Univers. Eu am schimbat orașul meu pe capitală pe timpul facultății, crezi că am avut găști sau prieteni mulți prin preajmă, doar pentru că am ajuns în faimoasa capitală care era plină de oameni. Cred că aici din păcate ți-e sortit, human să fii singur și trebuie să accepți asta. Iar dacă nu poți accepta luptăte din răsputeri să schimbi asta. Eu una mi-am acceptat latura, așa că nu mă mai lupt cu nimic, dar recunosc că mai am și eu momente când mă năpadesc exact aceleași sentimente ca ale tale, dar chiar și atunci îmi spun că cineva trebuia să facă și munca asta în Univers, cea de a trăi singur.

| Jus7t a răspuns:

Vad ca sunt cativa care au dat sfaturi ok.

As mai adauga sportul, nu trebuie sa il faci ca sa ajungi culturist sau ceva, sa stii ca ajuta, chiar si cu o gantera sa faci o grupa musculara pe zi (bro split), te ajuta psihic.
Ori ceva activitate fizica ce te ajuta.

| anonim_4396 explică (pentru Jus7t):

Am vreo 9 ani de sala, sau mai mult, nici nu mai stiu, de cand lucrez ca pandar nu mai dorm deloc calumea si am slabit, pierdut masa musculara, n-am mai fost.
Acum schimb serviciul si din noiembrie ma reapuc.

| just4ubr2015 a răspuns:

In afara multi se duc singuri la terase se imprietenesc chiar si la o bere vorba romanului cu prietenii mananca bea si atat restul e familia incearca sa iti faci o familie va fi mai ok

| Alex980078 a răspuns:

Daca schimbi orașul se va repeta in scurt timp

| anonim_4396 explică (pentru Alex980078):

De asta ma tem si eu... sad