| Cåpåċεl a întrebat:

Boona TPU, am o intrebare pentru cei care au animale de casa(catel/catea/catei/catele). in fine... Ziceti`mi sh mie jocuri amuzante care sa ma joc cu catelul meu pleaseee

funda

Răspuns Câştigător
| Sophie90 a răspuns:

Toti proprietarii de caini cunosc jocuri cu caini pentru zilele frumoase, cand vremea ne permite sa iesim in parc. Jocuri cu alti caini, jocuri cu mingea, aportul sau doar alergarea alaturi de stapan il fac fericit pe patrupedul nostru. Dar ce facem cand afara ploua si nu putem sta in parc suficient timp pentru a consuma energia cainelui?

„Un caine obosit e un caine fericit". De cate ori ati auzit aceasta sintagma? Ar fi minunat ca toti proprietarii de caini sa o cunoasca si sa faca tot ce pot pentru a-si face cainele fericit.

E adevarat: un caine odihnit, care nu are parte de "actiune" in viata sa, fie devine un caine distrugator din plictiseala, fie devine trist si fara chef de viata.

Am ales sa crestem un caine intr-un apartament de bloc sau intr-o casa fara o curte prea mare? Atunci trebuie sa dam dovada de responsabilitate si sa ii oferim cainelui nostru ce are nevoie: miscare, jocuri, intr-un cuvant: "actiune!".

Cand vremea ne permite, o plimbare si diverse jocuri cu caini in parc, la padure sau pe plaja sunt ideale pentru a consuma energia cainelui nostru si pentru a-l face fericit. Dar ce-i de facut atunci cand ploua si trebuie sa stam in casa? Nu putem alerga si sari in apartament, de jocuri cu mingea sau alergare dupa aport nu poate fi vorba. Si atunci, cum consumam energia cainelui in astfel de zile? Iata cateva idei de jocuri cu caini pentru a oferi o ocupatie placuta nu numai cainelui, dar si noua.

Jocuri cu caini. „Ghiceste care-i mana!"

Va trebuie cateva recompense alimentare (biscuiti, bucatele de carne sau doar boabele pe care cainele le mananca de obicei), o jucarie mica sau orice obiect suficient de mic cat sa poata fi ascuns in pumn. Atentie! Obiectele de mici dimensiuni pot fi inghitite de caine, asa ca fiti cu bagare de seama.

Starniti-i atentia cainelui cu „momeala". Cand e suficient de atras de ea, duceti mainile la spate si ascundeti momeala intr-unul din pumni. Aratati-i cainelui ambele maini, cu pumnul strans si lasati-l sa ghiceasca unde-i recompensa lui. Unii caini se grabesc sa indice una din maini, altii mai intai adulmeca si apoi aleg corect. Oricum ar proceda, e un exercitiu bun pentru amandoi.

Atentie! Astfel de jocuri cu caini trebuie practicate cu masura daca alegeti o recompensa alimentara ca „momeala". Altfel riscati sa va transformati cainele intr-unul obez.

Jocuri cu caini. „Cauta jucaria!"

Astfel de jocuri cu caini sunt printre preferatele cainilor nostri.

Aveti nevoie de jucaria pe care cainele o place cel mai mult. Puneti cainele sa astepte in fata usii si ascundeti jucaria intr-o incapere, fara ca el sa vada locul unde ati ascuns-o. Invitati-l inauntru si puneti-l sa caute jucaria. Incurajati-l sa adulmece diverse locuri din incapere si felicitati-l generos cand isi gaseste jucaria preferata. Treptat, reduceti ajutorul pe care i-l dadeati indicandu-i diverse posibile ascunzatori si incurajati-l doar verbal.

Puteti sa faceti diverse variatii pe aceeasi tema, inventand noi jocuri cu caini. In loc de jucarie puteti folosi un biscuite, cheile, telecomanda TV sau diverse alte lucruri pe care le rataciti frecvent prin casa. In felul asta, va si antrenati cainele sa va fie de ajutor la nevoie.

Jocuri cu caini. „Rabdarea e rasplatita"

Acest gen de jocuri cu caini nu numai ca vor consuma din energia cainelui, dar va si ajuta sa aveti un caine mai ascultator.

Cateva recompense alimentare sunt tot ce aveti nevoie.

Puneti cainele sa astepte (folosind una din comenzile pe care deja le stie – „sezi" sau „culcat") si plasati recompensa in celalalt capat al incaperii, asa incat cainele sa va vada ce faceti.

Numarati pana la 10 si lasati cainele sa-si ia recompensa. Mariti treptat timpul cat cainele trebuie sa astepte pana ii este permis sa ridice premiul.

Daca aveti un caine care e innebunit dupa o jucarie, in loc de recompensa alimentara puteti folosi acea jucarie.

Puteti inventa oricate alte jocuri cu caini, important este sa incercati sa va simtiti bine impreuna si sa „ardeti" ceva din energia cainelui, facandu-l astfel un caine fericit.

1 răspuns:
| Gabiii a răspuns:

Poi depinde de animal al meu era dresat chiar de mine daca iti vine sa crezi. Eu ma jucam cu mingea cu el. Eu o aruncam si el mi-o aducea inapoi si tot asa cand se plictisea schimbam mingea cu una mai mica big grin