| BiancaByaBianca a întrebat:

Brad natural sau brad artificial voi pe care il alegeti si de ce?

Răspuns Câştigător
| Maximax a răspuns:

Brad natural cu radacina/in ghiveci! - este varianta cea mai placuta de a imbina atmosfera de Craciun cu grija pentru mediu. Am un bradut in ghiveci cumparat acum 2 ani, il tin pe balcon si se dezvolta superb, miroase demential... mizerie (ca se vorbea mai sus de ea) prea putina si prea nesemnificativa fata de bucuria sa vad verdele ala zilnic. Cand va creste prea mare pentru spatiul din balcon, il voi planta in gradina la tara si voi lua altul la fel happy As pune si poze cu el sa vi-l prezint daca as putea big grin. (va pot recomanda firma de unde l-am cumparat pe mail, sa nu se considere reclama)
Artificial exclus - este ceva fals si total neecologic (plastic ffff greu degradabil, produs din resurse naturale, cu mari eliberari de materiale toxice, deseuri)
Brad natural taiat - daca nu aveam varianta cu radacina as fi cumparat, dar doar de la comercializanti sau importatori de brazi din plantatii private, care au brazi crescuti in acest scop si ca politica plantarea de 2-3 brazi in locul fiecaruia taiat/scos cu radacina

10 răspunsuri:
| Cσσкiє a răspuns:

Brad natural. Să se simtă mirosul natural de brad în casă! NATURAL!

| Mar a răspuns:

Eu una am un brad artificial.cred ca fac o economie mai mare. adica bradul artificial de 100de lei si il poti folosii ani de zile. pe cand luand un brad natural arunc 150 de lei in fiecare an(pe un brad frumos, nu orice brad din ala fara ramuri) si mai fac si mizerie in casa. daca vreau sa am un miros de brad in casa, dau cu in spray parfumat cu miros de brad pe cel artificial. funda?puppy dog eyes

| Meryem027 a răspuns:

Eu una am artificial, pentru ca e mult mai usor de pus, de strans si nu face mizerie, cel mai important. Bineinteles ca cel natural are un farmec aparte, mai ales mirosul sau...pff.Dar na, cel artificial il aleg. E mai simpla treaba.

| scully a răspuns:

Artificial deoarece rezista un timp indelungat si spre deosebire de cel natural nu face mizerie.
Pa pa.happy

| Deyaa2 a răspuns:

Pai mie imi place bradul artificial.chiar daca intr-un fel se incalca traditie.happy
dar bradul artificial are o alta forma decat cel natural.precum un trapez.happy

| deiutaza45 a răspuns:

Eu as alege bradul natural pentru ca miroase frumos si face parte din spiritul craciunului

| Aly_1795 a răspuns:

Eu aleg bradul artificial pentru ca este ( parerea mea ) mai bun si mai rezistent. Bradul artificial il poti avea toti anii iar bradul natural nu. Eu doar 3 ani am cumparat brad natural si dupe aceea am cumparat brad artificial si acum il mai am happy.

| Phoenix1 a răspuns:

Eu aleg bradul natural deoarece consider ca el transmite sipiritul sarbatorii armonia si mai ales cand vin colindatori nu iti mai dorestii nimic altceva.

| bd a răspuns:

Pai eu, aleg bradul artificial. pe al meu il am de vreo 5 ani si e foarte bun happy m-am saturat sa vad peste tot brazi taiati si nepasarea oamenilor. daca vrei neaparat miros de brad in casa poti lua coronite happy

| Private a răspuns:

Bradul artificial deoarece arata mai bine, este mai simetric decat cel natural care este cam deformat. Si daca vrei sa miroasa in casa a brad poti sa-ti iei si o crenguta de brad, ca sa nu incalci traditia chiar de tot.