| Bebytza_5988 a întrebat:

Buna all! Am Windows 7, cum pot sa scriu cu ț ș î â ă ? Vreau sa le am in calculator, cand vorbesc pe mess, cand intru pe TPU.

6 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Clic pe start. Apare o fereastră. Caut "Control Panel" în fereastra anterioară şi clic pe el. Apare o nouă fereastră. Cauta - Date, Time, Language, and Regional Options şi clic pe el.Va apare o nouă ferestră Clic pe "Add other languages". Apare o noua fereastră Să fi atenta să fi pe tab-ul "Languages"clic pe butonul "Details"Să fi atenta să fi în tab-ul "Settings" În fereastra anterioară fac clic pe butonul "Add". (adaugă)Se va deschide un meniu unde cu ajutorul butonului de scroll (albastru pal ca un dreptunghi în picioare)caut până dau de "Romanian". Clic pe el şi practic acum sistemul de operare Windows XP, mi-a adăugat limba română(de fapt diacriticile) la limbile pe care le pot efectiv folosi. Dupa ce am făcut pasul anterior, apare această fereastra.Aici fac doar clic pe butonul "OK". Nu am terminat! Mai avem o parte la fel de importantă. Undeva pe ecranul de startare a Windows-ului (in dreapta jos), va apare o fereastra. Dacă nu apare, dă-i o închidere şi o redeschidere la calculator. Apare EN, Acest EN ne spune că acum ne aflăm în limba engleză. Cu tasta „alt" din stânga tastaturii şi cu „shift" simultan apăsate, (Atenţie! Cu tasta "alt" din dreapta tastaturii nu funcţionează!)fereastra de mai sus se modifică astfel:RO.Cu clic pe simbolul limbii ( EN sau RO ) din bara de jos apare o ferestruică:Aleg limba RO.Acum orice caracter tipăreşti, e în română. Inclusiv când scriu E-mail-uri. Daca vrei să revii în engleză mai faci odată - stânga "alt"+"shift". Butoanele aşa cum sunt ele pe tastatură, o parte se vor modifica. Trebuie încercate pe rând şi văzut fiecare ce ştie.
Diacriticele sunt grupate în dreapta! Succes!

| Gizăz a răspuns:

Apasă ctrl dreapta+shift dreapta apoi pentru alt+a=ă alt+cu=â alt+i=î alt+s=ș și alt+t=ț.

| WhiteProud95 a răspuns:

Intrii in control panel \ keyboard si dai pe romana si iti va aparea in tolbar bafta funda?
big grin

| filaret03 a răspuns:

Pai uite acolo jos in dreapt scrie la tine en si pui acolo ro si scrie ŞPŢŞŞŢPĂĂŢĂĂĂĂ veyi mie imi mere!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai cum le-ai scris acolo asawinking

| Bloody a răspuns:

Iti trebuie tastatura romaneasca

Întrebări recente