| Amelia123Amelia123 a întrebat:

Am scris o mica istorioara. Si as vrea sa stiu parerea voastra despre aceasta.

Iata isorioara:

VEȘNIC SAU MURITOR

Atunci, ei încă nu știiau că această întâlnire le va schimba perspectiva lor asupra vieții. Prietenii și rudele lor nu puteau să-și închipue că ei macăr cîndva vor fi împreună. Nici ei nu se gîndeau la așa ceva, căci de cînd s-au cunoscut, au și început să se certe. Se dojeneau pentru nimicuri, cîteodată, puteai să observi că încă puțin și mai nu se luau la bătae. Peste o săptămînă după întîlnirea lor el a plecat în alt oraș. La despărțire credeau că nu se vor mai vedea niciodată, dar... Soarta le-a schimbat planurile.
Sau întîlnit din nou, chiar dupa doar doi ani de despărțire, la un restaurant din Franța. Era un local vechi, dar vestit prin mîncărurile și ospitalitatea sa. Au început să se plimbe împreună, după lucru, pentru a mai afla ceva nou unul despre altul. Peste cîteva săptămîni, ei, au observat că se înțeleg de minune, necătînd la faptul că încă se mai luau la ceartă. Erau prieteni, sau poate așa credeau ei!? Într-o zi el a venit la ea acasă și le-a cerut părinților mîna fetei lor. Ea era de acord, însă părinții nu, cum n-au fost de acord nici a lui părinți. Atunci le-au spus totul prietenilor săi, crezînd că ei poate îi vor înțelege și se vor bucura pentru dinși. Sau înșelat amarnic, caci și prietenii nu erau încîntați ca ei să fie împreună. Oare de ce? Nu știu, și nici ei nu știiau, dar un lucru știu sigur. Au fost trădați de prieteni și lăsați de părinți. Și-au amintit de romanul Romeo și Julieta, însă, nu-și vroiau aceeași soartă, nu vroiau să se sinucidă ca doar apoi toți să înțeleagă cît de mult se iubesc. Ei doar vor să fie împreună. E chiar așa de greu de primit aceasta? Oare iubirea e muritoare sau totuși este veșnică? Care este răspunsul la această întrebare? Oare cine poate răspunde la ea, căci mai degrabă seamănă c-o gicitoare, la care nimeni nu știe raspuns. Trădați de toți, lăsați în voia sorții, oare ce, pot face, doi îndrăgostiți? Eu nuștiu, însă, pot spune cu desăvîrșire că aceștia nu sau lăsat, ci au început să se lupte pentru dragostea lor. Lucrau din răsputeri, pentru a-și cumpăra o casă sau un apartament. După ce l-au cumpărat totul părea să fie bine, fiindcă erau fericiți împreună. Dar soarta, le-a facut o noua surpriză. Dacă asta cît de cît era bună, aceasta din urmă era și mai îngrozitoare. Ei nimeresc intr-o catastrofă cu mașina! S-a întîmplat prea neașteptat, și n-au reușit să înțeleagă nimic. Mașina lor mergea cu o viteza minimă, iar mașina care le venea în întîmpinare mergea cu cea mai mare viteză posibilă. La volan, desigur, era un om în vîrstă de 30 ani. S-a întîmplat prea repede. Nau înțeles mimic.Tot ce au reuşit să observe a fost lumina farurilor. Ambii stateau lungiți pe trotuar cu oichii închiși, îmbrățișați strîns. Medici nu puteu face nimic. Nau putut nici macăr să-i despărteze unul de celălalt. El era pe moarte, ea însă era sănătoasă, avînd doar cîteva răni neînsemnate. Ea, trebuia sa rămîe în viată, însă cu toate acestea, nici el și nici ea aproape că nu răsuflau.
Fiindcă nu puteau trăi unl fără altul și din cauză că se iubeau nespus de mult. Au fost uniți pe veci. Dacă unul din ei moare va muri și celălalt. Vor simți durerea unui altuia. Deaceea ei acum mureau împreună. E trist aceasta, căci... Din cauza unor persoane care cred că știu cei mai bine pentru alți, ei sunt nevoiți să sufere. Oare e așa de greu să te bucuri de fericirea cuiva? Trebuia oare să-i trădeze toți pe acești doi îndrăgostiți? Merită ei o astfel de soartă crudă? Nu cred! Ei, au dreptul la această dragoste, merită să trăiască și să fie ințeleși de toți.
Soarta a fost rea cu ei, ea nu iubește îndragostiții, însă cel mai mult uraște trădătorii. În ciudă lor, ea a facut un cadou acestor indrăgostiți. Ia lăsat să trăiască! Lea dat viață, ca toți, cei care n-au fost de acord cu dragostea lor să înțeleagă greșeala făcută. Si poate atunci cînd cei doi îndrăgostiți au deschis ochii, revenind la viață, părinţii și prietenii au înțeles greșala făcută, care putea să le ee viața celor doi tineri. Și totuși care este răspunsul la cea din tîi întrebare? Este dragostea veșnică sau totuși muritoare?

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probleme grave în dragoste?

Dacă tot vrei să scrii povestioare cu toate clișeele din romanele de dragoste, măcar uită-te peste gramatica limbii române.