| Ellys_9495 a întrebat:

Am si eu o intrebare de logica si vreau si eu raspunsul cat de repede posibil! Va rooooog!:Cand 'poimaine' este 'ieri', atunci 'azi' este la fel de departe de duminica ca si ziua care a fost 'azi' cand 'alaltaieri' a fost 'maine'.
In ce zi a saptamanii a fost facuta aceasta afirmatie?

Răspuns Câştigător
| elena99girl a răspuns:

Vezi Soluţia
Clarificari initiale: "cand poimaine va fi ieri" - raspoimaine. Primul "azi" este raspoimaine. "Cand alaltaieri era maine" - rasalaltaieri. Al doilea "azi" este rasalaltaieri. Asadar, distantele dintre rasalaltaieri si Duminica, respectiv raspoimaine si Duminica, sunt egale.

Cum distantele intre ziua in care se petreceau lucrurile si rasalaltaieri respectiv raspoimaine sunt egale (2 zile), urmeaza ca ziua in care se petrecea intamplarea este egal distantata si inainte, si inapoi fata de Duminica (cu un eventual salt peste limita unei saptamani). Care este singura zi din saptamana care indeplineste aceasta conditie? Pai avand in vedere ca numarul de zile din saptamana este impar, nici una in afara de insasi Duminica! Posibilitatile "apropiate" ar fi Miercuri sau Joi, dar ambele sunt cu o zi "prea la stanga" sau "prea la dreapta". Pentru Duminica in schimb, distanta este fie 0, fie 6, depinde cum vrem sa privim lucrurile.

Asadar, solutia este Duminica.

6 răspunsuri:
| MysticWayz a răspuns:

Deci, incerc sa gandesc logic laughing
"cand poimaine va fi ieri" - raspoimaine. Primul "azi" este raspoimaine. "Cand alaltaieri era maine" - rasalaltaieri. Al doilea "azi" este rasalaltaieri. Asadar, distantele dintre rasalaltaieri si Duminica, respectiv raspoimaine si Duminica, sunt egale.
Cum distantele intre ziua in care se petreceau lucrurile si rasalaltaieri respectiv raspoimaine sunt egale (2 zile), urmeaza ca ziua in care se petrecea intamplarea este egal distantata si inainte, si inapoi fata de Duminica (cu un eventual salt peste limita unei saptamani). Care este singura zi din saptamana care indeplineste aceasta conditie? Pai avand in vedere ca numarul de zile din saptamana este impar, nici una in afara de insasi Duminica! Posibilitatile "apropiate" ar fi Miercuri sau Joi, dar ambele sunt cu o zi "prea la stanga" sau "prea la dreapta". Pentru Duminica in schimb, distanta este fie 0, fie 6, depinde cum vrem sa privim lucrurile.

Asadar, solutia este Duminica.
Rezultatbig grinuminica happy
Sper ca te-am ajutat. Funda?

| RфZaημtzα a răspuns:

Complicatstraight face

| smashedblackfox a răspuns:

E asa incurcata laughing de unde o stii?

| Lucia_5229 a răspuns:

Duminica
funda?

| Ellys_9495 explică:

O stiu de la mama...Si da raspunsul corect este Duminica

| Azeℓℓe a răspuns:

Cred ca duminica. laughing

Daca nu e asa. Vreau sa-mi zici si mie raspunsul corect. dupa ce o sa afli si tu laughing Ca sunt curioasablushing