| Eron a întrebat:

Aceasta este o intrebare mai ciudata, dar vreau sa stiu adevarul.Sunt sigur ca o sa-mi spuneti raspunsul corect.Care este ziua a saptea a saptamanii? Duminica sau sambata? Astept raspunsurile voaste.

Răspuns Câştigător
HepHap
| HepHap a răspuns:

Sabatul e a 7 zi a saptamanii. In Biblie nu se pomeneste niciunde de duminica, termenul nici macar nu exista. Si, dupa cum cred ca iti dai seama, Sabatul e sambata. In secolul 4 d. Hr., Constantin cel Mare, din motive mai ales politice, a schimbat ultima zi a saptamanii, decaland-o cu 24 de ore si punand-o duminica. Vroia astfel sa diferentieze Sabatul crestin de cel evreiesc, cu atat mai mult cu cat evreii erau prigoniti in Imperiu.

11 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

In majoritatea tarilor, e duminica.
Anglo-saxonii, care intotdeauna au fost mai cu mot, e sambata. Si calendarele lor incep cu duminica de ma baga de tot in ceata. laughing

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

La noi ziua a 7-a este duminica.

| lia a răspuns:

Eu sunt catolica, la mine a saptea zi a saptamanii este duminica.

| antonius74 a răspuns:

La inceput era sambata, dar odata cu invierea lui Hristos, s-a mutat pe duminica (deoarece el a inviat intr-o duminica, dar cei care nu cred in Isus tin la vechile traditii si numesc sambata a 7-a zi).
uita ca pana acum nici nu m-am gandit la asta laughing 10 pentru intrebarewinking

| lifeForJesus a răspuns:

Duminica este ziua a saptea a saptamani pentru toata lumea care crede in biblie! data de la D-zeu!

| Eron explică:

Daca vrei sa stii purul adevar citeste asta.http://adevar-minciuna.ucoz.com/......ca/4-1-0-4

| mikella a răspuns:

Intradevar cam ciudata intrebarea, dar a saptea zi e duminica.nu?

| lololololol a răspuns:

Buna.
Pt romani, duminica, pentru cei in Anglia sambata happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai depinde de religie.La crestini si catolici este duminica, dar de pilda la adventisti este sambata.@lucyano73 de ce spui ca "duminica este ziua a saptea a saptamani pentru toata lumea care crede in biblie! data de la D-zeu! " Scrie cumva in Biblie ca ziua a7 a este duminica?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sambata a fost, este si va fi a saptea zi a saptamanii mereu.Primul raspuns spune ceva fals(fara suparare), deoarece chiar Isus considera sambata ziua a saptea.Schimbarea a facut-o Constantin cel Mare, zi aceasta zi vine de la pagani. Duminica insemna ziua soarelui.Si astazi in engleza ziua de duminica si-a pastrat adevarata denumire(sunday=ziua soarelui). Acesta este purul adevar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sambata a fost, este si va fi ziua a saptea a saptamanii mereu.Primul raspuns si chiar celelalte sunt gresite(fara suparare), schimbarea s-a facut intr-adevar in cinstea invierii lui Isus, dar acesta este doar un pretext.Constantin cel Mare a facut aceasta schimbare.Schimbarea s-a facut pentru ca romanii sa se poata inchina in continuare in ziua soarelui(duminica era ziua soarelui). Traducerea adevarata a cuvantului inca s-a mai pastrat si astazi in engleze(sunday:sun=soare, day=zi) si in germana(sontag:son=soare, tag=zi)Astazi se spune ca duminica este ziua a saptea a saptamanii doar pentru faptul ca bisericile care serbeaza aceasta zi sa aiba acoperire(sa respecte porunca a patra a Decalogului, care spune sa serbezi ziua a saptea). Daca vrei detalii citeste aici:http://adevar-minciuna.ucoz.com/......a/4-1-0-4. Aici o sa aflati adevarul.